Virály

26. srpna 2022 12:45

redakce Prima Lajk

Je pravidlo pěti sekund mýtus, nebo skutečně funguje? Vědci konečně znají pravdu!

Řídíte se pravidlem pěti sekund?

Všichni známe staré dobré pravidlo pěti sekund, pokud jde o spadlé jídlo na zem. Ve zkratce jde o to, že díky této „berličce“ můžeme sníst cokoli, co upadne na zem a zvedneme to do pěti sekund, protože během této krátké doby nestačí zaútočit bakterie a mikrobi. Někteří se pravidlem zvesela řídí – zvednou, ofouknou a snědí, pro jiné je to jen omluva pro to být za prase a sníst jídlo ze země.

Podle nedávné studie však není teorie pěti sekund není zas tak od věci. Vědci provedli několik testů, ve kterých zkoumali různé povrchy jako kachličky, lamino nebo koberec a jídla, která na ně padala. Prověřovali poté dobu mezi třemi až třiceti sekundami a množství bakterií, které se za ten čas na jídlo dostanou. Ve výsledku došli k závěru, že logicky, čím déle je pokrm na zemi, tím více škodlivých mikrobů se na něj dostane.

K největšímu překvapení se ale nejméně bakterií přenášelo na jídlo z koberce. Takže ve výsledku, pokud vám opravdu na zem, a nejlépe tedy na koberec, upadne nějaká chuťovka a vy ji do pěti sekund zvednete, s největší pravděpodobností se vám vůbec nic nestane. Tohle pravidlo ale samozřejmě neplatí na nic lepkavého, jako je zmrzlina nebo jogurt.

Sdílejte článek
Štítky jídlo věda bakterie zmrzlina koberec pokrm mýtus jogurt mikroorganismus zdraví jídlo pravidlo 5 sekund

Přečtěte si také