Virály

9. listopadu 2019 15:32

sarka.turcekova@gmail.com

Je tohle nástupce Grety? Chlapec s autismem jel na misi zachránit planetu. Jak to chce udělat?

Když jsou děti malé, obvykle se věnují něčemu zábavnému, jako je třeba stavění lega nebo hraní počítačových her. No, pak je tady ale zvláštní skupina dětí, které chtějí zachránit naši planetu po vzoru Grety.    

Devítiletý Hayden Geraghty není jako většina dětí v jeho věku, což je poznat na jeho zájmech. Je prostě zaneprázdněný záchranou světa. Chlapec je autista a je nejmladším velvyslancem Planetární obrany Evropské kosmické agentury. Nyní bojuje za její financování, které by prý mohlo v budoucnu chránit naši planetu před smrtelným asteroidem.

Hayden je zvláštní kluk. O vesmír se zajímal už odmalička a před čtyřmi lety (ano, ve svých pěti letech) už dokonce sledoval, jak byl vypuštěn do vesmíru astronaut Tim Peake. Do té doby nepromluvil za celý život ani slovo – až když se vteřiny odpočítaly a raketa odstartovala, zařval: „Odstřel!“

Jak stárne, začíná se zajímat o různé další vesmírné události. Jak se říká, je prostě napřed. Podobně jako je Greta. Některé autistické děti mají holt inteligenci daleko v nadprůměru... Jen je škoda, že tím pádem přijdou o ty úžasné momenty, které si mohly užívat ještě jako děti. Takové pokrokové myšlenky už totiž s dětstvím a jeho prožitky nemají moc společného.


Přečtěte si také