Virály

5. února 2018 13:59

redakce Prima Lajk

Jezero zabilo 1746 lidí a 3000 zvířat během jediného dne! Proč se to bude opakovat?

Jezero během jednoho dne zabilo stovky lidí a zvířat. Co se stalo?

K téhle přírodní katastrofě bohužel skutečně došlo.

Tragická událost se stala 21. srpna 1986 v Kamerunu a zabila 1746 lidí a okolo 3 tisíc zvířat. Potíž je v tom, že to samé nyní hrozí na dvou dalších místech světa. Proč?

Vše se váže ke stovkám let staré vulkanické erupci, po které vznikl kráter, dnes známý jako Lake Nyos. Problém byl, že na dně jezera postupně vznikaly větší a větší zásoby oxidu uhličitého, zapříčiněné právě onou erupcí. A jediné, co smrtelnému plynu bránilo v obří explozi, byla voda. Jenže vodě stačilo málo, například pár týdnů nepřeržitých dešťů a mírný sesuv půdy v okolí jezera, a plyn byl náhle volný. Jakmile tedy jedovatý oblak unikl z jezera a sestoupil níž do údolí, začal postupně zabíjet vše, co mu přišlo do cesty.

Pokud máte problémy s tím si to představit, vezměte si do ruky vaši oblíbenou sodu, krátce s ní zatřepejte a poté otevřete víčko. V tomhle případě bylo jezero flaška, oxid uhličitý její obsah a horní hladina vody víčko.

Vědci momentálně vědí o dvou dalších místech světa, kde hrozí něco podobného. Lake Monoun, taktéž v Kamerunu a jen pár kilometrů od Lake Nyos, a pak Lake Kivu, které leží na hranici mezi Rwandou a Kongem.


Přečtěte si také