Virály

22. července 2019 11:25

redakce Prima Lajk

Konec plastik?! Dvě stovky lidí osleplo kvůli výplním! Proč jsou tak nebezpečné?

Plastiky jsou dnes velmi populární, hlavně výplně obličeje, které dokážou zamaskovat vrásky, nebo přifouknout plné rty. Objevilo se ale přecejen riziko s nimi spojené.

Plné rty, hladká omlazená pleť bez vrásek, nebo další úpravy pomocí plastické chirurgie. Plastika nabírá na popularitě obecně. Můžete si nechat odsát tuk z boků a naopak ho přidat na hýždě, můžete si nechat zvětšit prsa, nebo upravit tvar nosu. Cokoliv si jen budete přát. Největší oblibu ale má estetická dermatologie, kterou lidé podstupují proto, aby vypadali mladší a krásnější. Mohou podstoupit například lifting, plazmaterapii, nebo výplně kyselinou hyaluronovou. Ty jsou všeobecně nejoblíbenější. Jen ve Spojených státech proběhne na 500 tisíc procedur ročně.

Skandál ale teď propukl v Austrálii, když byl publikovaný článek v časopise Plastická a rekonstrukční chirurgie. Podle něj až 94 procent lidí, kteří podstoupili výplně, mají zkušenost s oslepnutím těsně po proceduře. Hodně lidí si podle doktorů nesprávně myslí, že výplně patří mezi kosmetické procedury a běžnou péči o obličej. Komplikace však nastat rozhodně mohou, navíc ještě když se aplikují nelegální výrobky.

Lékaři musí při aplikaci dávat vždy pozor na tepny kolem obličeje. Jakékoliv zablokování zásobování krve může ovlivnit strukturu pleti a blokovat jej. Když se do cév nechtěně vstříkne dermální výplň, může se začít pohybovat podél tepny a blokovat přívod krve do oka, což způsobuje slepotu. Prošla si tím jedna australská žena, která úplně oslepla po proceduře, kterou podstoupila minulý rok. Stačilo jen to, že proceduru aplikovala sestra, když nebyl přítomný lékař. Proto si dávejte pozor a nenechte se zlákat nízkou cenou. I v profesionálních podmínkách se může stát, že to bude mít nepříjemné následky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také