Virály

19. listopadu 2018 16:47

redakce Prima Lajk

Konečně výmluva, proč si pořádně zanadávat! Podle expertů je to zdravé. Proč?

Neříkejte sprostá slova, učí nás už od dětství. Jenomže vulgarity jsou pro nás ve skutečnosti dobré. Tedy ne doslova, ale ulevit si nějakou sprosťárnou má prokazatelné zdravotní benefity.

Ukopnutý palec, nevydařená pracovní porada nebo ulomené zrcátko. Kdo by si v takové chvilce neulevil? Vulgarity tvoří celé jedno procento v našem denním slovníku, říká nově provedený výzkum ve Spojených státech. Vědci přišli na to, že nadávky opravdu pomáhají lépe snášet bolest. Čím to je?

Každá nadávka posílá do mozku zprávu, konkrétně do oblasti amygdaly. Neuleví samotné nadávky, ale až fyzická a citová reakce na ně. Jinými slovy dostaneme energii v momentě, kdy sprosťárnu proneseme. V takovém momentě nám maličká nadávka velmi prospěje. Experti dokonce přišli na to, že jestli při sportu nadáváte nahlas na trenéra, vybičuje vás to k lepším výkonům o 2 až 4 procenta. Vaši sílu to zvýší dokonce o 8 procent. Je to tím, že pokud jsme potichu, myslíme víc na to, jak je trénink únavný.

Nadávky také uvolňují emoce, hlavně když jsme plni hněvu. Když jsme při zuřivosti potichu, stres se neuvolňuje. Při vyslovování sprostých slov do toho zapojujeme celé tělo a emoce. Uvolnění je tak úplné, zbavuje napětí a je tedy prospěšné. Studie také ukázala, že vulgárnost je ve společnosti spojena s nefalšovanými pocity a emocemi. Ten, kdo nadává, je tak upřímnější.

Sdílejte článek

Přečtěte si také