Virály

5. října 2020 15:14

sarka.turcekova@gmail.com

Kouření trávy může pomoci s komplikacemi u koronaviru, tvrdí studie. Můžeme tomu věřit?

Chemická látka obsažená v marihuaně by prý mohla pomoci při komplikacích, kdy má člověk Covid-19.

Chemická látka Tetrahydrokanabinol (THC) může pomoci při komplikacích u člověka nakaženého koronavirem. Tak zní verdikt výzkumu, který byl provedený s cílem najít léčbu syndromu akutní respirační tísně (ARDS), s kterým se setkává významná část pacientů s koronavirem. Studie vědců z University of South Carolina byla provedena na myších, aby se zjistilo, zda THC může blokovat imunitní reakci, která vede k ARDS. Nejprve byl zvířatům zaveden toxin, který vyvolává reakci, a poté jim bylo podáno THC. Všechny myši, kterým bylo podáno THC, přežily, a ty, které jej nedostaly, zemřely.

Výzkum uvádí, že významná část pacientů s koronavirem zemře kvůli poškozeným plicím nebo jiným orgánům, což je způsobené cytokinovou bouří. A protože v současné době neexistuje účinná léčba proti ARDS, významné procento těchto pacientů s koronavirem umírá. SEB (toxin podávaný myším), který je super antigenem, také vyvolává cytokinovou bouři a poškození plic, jak je patrné z aktuální studie, nicméně je zjevně zapotřebí dalších studií, aby se zjistilo, zda jsou použité mechanismy podobné a zda lze kanabinoidy léčit ARDS související s Covidem-19. Vědci však zdůraznili, že je zapotřebí dalšího výzkumu, a nepodněcují lidi, aby užívali marihuanu jako prostředek k samoléčbě.

Navzdory tomu, že byla prokázána účinnost THC, Nagarkatti vysvětlil, že neexistuje žádný lék schválený FDA, který by právě teď léčil ARDS. Dodává: „Chci jen zajistit, aby náš výzkum nebyl interpretován, protože marihuana je pro Covid-19 dobrá. Pokud začnete THC používat brzy, může to zhoršit účinek, protože potlačuje imunitní systém.“ Není to poprvé, co se konopí podávalo na léčbu Covidu-19. V červenci studie z Medical College of Georgia na Augusta University zjistila, že kanabidiol neboli CBD (to je typ konopí, které neobsahuje THC) může snížit škodlivou reakci těla na koronavirus.

Sdílejte článek

Přečtěte si také