návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Virály

Lékařům se povedlo nemožné! Podruhé v historii vyléčili člověka s HIV. Jak to dokázali?

Lékaři podruhé v historii vyléčili člověka s HIV.
Vydáno: 05.03.2019
Léčba HIV 2
Autor: istock.com Léčba HIV 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Virus HIV nelze vyléčit. Ano, existují léčby, které mohou virus zpomalit, nebo s ním jinak bojovat, lékařům se ale doteď nepovedlo přijít s účinnou stoprocentní léčbou, která by jej kompletně odstranila. Jenom jedinkrát v historii se stalo, že díky experimentální proceduře lékaři u pacienta s HIV dokázali virus odstranit. Nyní se to povedlo znova!

Pacient obdržel kmenové buňky od člověka imunního vůči viru HIV před třemi lety. Hned poté mu doktoři vysadili léky, které měly za úkol nemoc držet na uzdě. Nyní lékaři provedli vysoce přesné testy na přítomnost viru v těle a zjistili, že pacient v sobě již žádné známky HIV nemá. Přesto tým specialistů v pozadí léčby zůstává skromný a prozatím nechce oficiálně říct, že byl pacient stoprocentně vyléčen. K tomu je prý zapotřebí provést ještě několik dalších testů a pacienta ještě nějakou dobu pozorovat. I tak se však jedná o obří průlom a dost možná budoucnost léčby nejen HIV, ale i dalších nevyléčitelných chorob, včetně rakoviny.

Článek je zařazen v: HIV , virus , AIDS , léčba , doktoři , nemoc