Virály

21. listopadu 2022 12:00

redakce Prima Lajk

Lidé budou už brzy žít na Měsíci, slibuje NASA. Kdy se budete moci odstěhovat?

Život na Měsíci? Podle odborníků se toho dočkáme už brzy.

Od té doby, co se Neil Armstrong v roce 1969 poprvé nohou dotknul povrchu Měsíce, si mnozí začali klást otázku, kdy se stane, aby i obyčejný smrtelník mohl udělat onen historický krok. Podle Howarda Hua, šéfa programu lunárního modulu Orion organizace NASA, by to mohlo být dřív, než jsme si mysleli.

Ve skutečnosti je v plánu zřídit na Měsíci základnu pro lidi ještě v tomto desetiletí. Nyní míří k měsíčnímu povrchu bez posádky modul Orion, který má během testovací mise Artemis I obkroužit Měsíc a vrátit se zpět na Zem. V případě úspěchu se v roce 2024 mise zopakuje, tentokrát však s posádkou a o rok později by měla kosmická loď na Měsíci i přistát.

Cílem je zjistit, zda se na jižním pólu družice nachází voda, která by se mohla vytěžit a později použít jako palivo pro vesmírné lodě prozkoumávající třeba Mars. „Vyšleme lidi na (měsíční) povrch a oni na tom povrchu budou žít a bádat,“ představil vizi Hu s tím, že nejdůležitější bude na Měsíci vybudovat zázemí pro plánované vědecké mise. „Bude to pro nás opravdu velmi důležité, abychom se dozvěděli i o světě za oběžnou dráhou naší Země a pak udělali velký krok a vydali se na Mars,“ dodal.

Podle všeho současná mise probíhá velmi dobře a všechny systémy fungují tak, jak mají. „Sledování mise je jako být úzkostlivým rodičem. Vidět fotky a videa z Orionu je ale neskutečně vzrušující. Míříme zpět na Měsíc,“ dodal pyšně šéf NASA.

Sdílejte článek

Přečtěte si také