Virály

23. prosince 2022 11:08

redakce Prima Lajk

Lidé volají po bojkotu Avatara. V čem je podle nich film rasistický?

Měli by lidé bojkotovat druhého Avatara?

Pokud nežijete v jeskyni nebo jste neztroskotali na deset let na opuštěném ostrově a včera se zrovna vrátili domů, asi už jste se doslechli, že do kin dorazil nový Avatar. Ano, pokračování ke 13 let starému hitu Jamese Camerona letos o Vánocích konečně vlétlo do kin, a lidé jsou z modrých lidí na Pandoře opět nadšení. Tedy až na pár výjimek.

Franšíza se totiž opět ocitla pod palbou kritiků, tentokrát ze strany zástupců indiánských kmenů Severní Ameriky. Těm se totiž nelíbí, jak režisér používá stereotypní vyobrazování domorodých lidí a klanů, a jak tím de facto utvrzuje většinu diváků o tom, že všechny Indiány musí pokaždé zachránit nějaký – většinou bílý – cizinec. Film je tak podle nich velmi rasistický a lidé by jej měli ignorovat.

Nutno dodat, že tento problém řeší ale asi jenom malá skupinka lidí, a popravdě byste se museli hodně snažit, abyste podobné paralely ve filmu vůbec našli. A souhlasí s námi i kritici, kteří filmu povětšinou udělují velmi kladné skóre, takže je internet momentálně plný nadšených recenzí, se kterými ostatně souhlasí i většina diváků. No, nejlepší asi bude, když se film bojkotovat nebude, a naopak si na něj vyrazíte udělat vlastní názor.

Sdílejte článek

Přečtěte si také