Virály

10. prosince 2020 13:30

sarka.turcekova@gmail.com

Lidský kyborg si nechal do hlavy implantovat dvě ploutve, aby mohl cítit počasí! Co dalšího dokáže?

Španělský umělec Manel de Aguas se nepovažuje za člověka, ale za něco jiného.

24letý Manel de Aguas je zakládajícím členem transdruhové společnosti a využívá technologické implantáty, aby prožíval svět jinak než zbytek lidstva. Lidem, kteří si nechávají na tělo přioperovat nějaký takový implantát, že se říká kyborgové. Manel se poprvé dostal na titulky mezinárodních novin už v srpnu v roce 2017. Postavil totiž první prototyp zařízení, které mu umožnilo cítit atmosférické vibrace. V té době to nebylo nic jiného než obnažená deska s obvody, která visela na čelence v zadní části hlavy. Následující rok měl nápad, že si na hlavu po stranách nechá přidělat dvě ploutve. Začátkem letošního roku už z nich jsou funkční orgány, které vnímají teplotu, vlhkost a atmosférický tlak a posílají zvuky do Manelova mozku prostřednictvím kostního vedení.

Řekl, že ploutve byly inspirované ploutvemi létajících ryb. Pomocí ploutví může kyborg vnímat atmosféru okolo sebe. Vždycky prý cítil zvláštní spojení s deštěm, takže když zjistil, že existuje způsob, jak tento pocit cítit, myslel si, že by bylo dobré vytvořit orgán, který by jej s deštěm ještě více propojil. Umělé ploutve si nechal implantovat do lebky na klinice v Japonsku poté, co je odmítlo několik lékařů ve Španělsku. Ploutve váží 500 gramů, lze je dobíjet solární energií a lze je připojit k různým zařízením prostřednictvím Wi-Fi.

Manel de Aguas je členem velmi aktivní španělské společnosti TransSpecies Society, jejíž součástí je i Moon Ribas, jejíž implantát umožňuje cítit každé zemětřesení na světě, a Neil Harbisson, který měl do lebky implantovanou anténu, aby slyšel barvy.


Přečtěte si také