V loňském roce vládl hlavně smutek
Autor: istock.com V loňském roce vládl hlavně smutek

Lidstvo je na tom psychicky nejhůř za posledních dvacet let, tvrdí studie. Může za to jenom korona?

Tamara F. . Publikováno: 26.07.2021
Podle nového průzkumu zažívá většina lidí rekordní úroveň stresu a smutku.

reklama

Koronavirus obrátil život vzhůru nohama milionům lidí po celém světě a proměnil loňský rok v ten nejhorší za poslední desítky let. Každoroční průzkum zaměřený na lidské emoce vyhodnotil, že se lidem ve většině zemí zvýšila hladina stresu, hněvu a smutku. Ze 116 dotázaných zemí více než polovina uvedla zhoršený psychický stav, přičemž 40 % dospělých sdělilo, že den předtím zažili „hodně stresu“.

Ještě horší je ale fakt, že počet lidí, kteří uvedli, že se za posledních 24 hodin usmáli, klesl na rekordně nízkou hodnotu. John Clifton, řídící partner firmy provádějící výzkum, tvrdí, že se takové výsledky daly očekávat, ale nelze je svádět jen na pandemii. Za poslední desetiletí se totiž úroveň stresu obecně zvyšuje.

Kromě dopadů pandemie mohou k celosvětovému zhoršení lidské psychiky přispívat podle analýzy i rostoucí hlad, nedostatek pocitu svobody, příjmová nerovnost a vzrůstající korupce. Nejvyšší úroveň stresu za posledních patnáct let pociťují lidé v Íráku, Libanonu, Peru a Egyptě, přičemž nejšťastnějšími zeměmi jsou Salvador, Nikaragua, Paraguay a Kolumbie.

 Co je na ženě nejvíc sexy?

Jaká povolání nejčastěji zahýbají svým partnerům? Studie na 5000 ženách dala odpověď

Co způsobuje stres?

7 věcí, které způsobují stres. Máme je doma všichni

reklama