Virály

2. března 2020 12:51

sarka.turcekova@gmail.com

Majitelé utratili milion za to, aby naklonovali svého zemřelého psa. Povedlo se jim to?

Rodina utratila skoro milion korun za to, aby naklonovala svého milovaného psa, který jim bohužel zemřel.

Labrador jménem Marley byl jejich milovaným domácím mazlíčkem. Zemřel však už před pěti lety na rakovinu. Americký pár se bez něj ale nemohl obejít. Hledali proto cestu, jak mrtvé zvíře vrátit alespoň částečně zpátky. Přišli pak na myšlenku klonování! Proto se obrátili na společnost, která dokázala vytvořit v roce 1996 genetickou kopii Dolly the Sheep. Je to postup, který je stál něco přes milion korun. Ale rozhodně toho nelitovali!

Říkají, že je úžasné, když budou moci jejich děti vyrůstat po boku psa téměř geneticky identického s tím jejich. Měli k němu vřelý vztah – už proto, že jednou majitelku ochránil před hadem v lese, čímž jí zachránil život. Nového psa pojmenovali Ziggy. A jak se klonování uskutečnilo? Vědci museli odebrat krátce po jeho smrti potřebné buňky a spojit je s jádrem nového psího vajíčka. Pak už nechali přírodu udělat zbytek práce.

Spousta humánních společností je však proti klonování, říkají, že jde o zbytečnou a příliš riskantní záležitost s vysokým počtem selhání, kdy naklonovaná zvířata často umírají při těhotenství nebo narození. Ti, kteří už se narodí, trpí různými abnormalitami, těžkou chronickou bolesti nebo jinými vážnými stavy. Proto jde podle nich spíš o týrání zvířat než jako vhodný postup mazlíčky „nahradit“ nebo vrátit.

Sdílejte článek

Přečtěte si také