Virály

6. ledna 2021 13:12

sarka.turcekova@gmail.com

Matka nutila zdravou dceru 6 let jezdit na kolečkovém křesle! Jaký důvod k tomu měla?

Maminka udržovala fyzicky zdravou dceru na invalidním vozíku dlouhých šest let, jen proto, že přeceňovala její příznaky.

Soudkyně vrchního soudu dospěla k závěru, že matka vychovala svou "fyzicky normální" dceru jako dítě se zdravotním postižením, protože si utkvěle myslela, že trpí řadou postižení. Podle soudkyně kvůli tomu dívka utrpěla značnou újmu v důsledku "přehánění jejího chování a příznaků" matkou, která jí nutila šest let žít na invalidním vozíku. Momentálně 12letá dívka je kvůli soukromí ponechaná v anonymitě. Když byla pod vlivem své matky, nutila ji chodit na celou řadu vyšetření, na základě kterých jí byly předepisovány různé léky, které by však vůbec nepotřebovala.

To zahrnovalo drogu, která ovlivňovala její zrak, což vedlo k vážnému narušení jejího školního vzdělávání. Teprve v roce 2018 začali být odborníci podezřívaví a zpochybňovali různé diagnózy, které dívka "měla". Poté odešla z domova a strávila několik měsíců na monitoringu na specializované jednotce, zatímco bylo zahájeno vyšetřování ochrany dětí. Šéfové sociálních služeb Rady nakonec zahájili soudní spory kvůli tomu, že matka poskytla v letech 2011 až 2018 zdravotníkům "přehnaný nebo nesprávný popis" zdraví a chování její dcery.

Matka před zdravotníky udržovala představu, že dívka měla nekontrolovanou epilepsii a autismus. Rovněž vedla lidi k přesvědčení, že dítě trpí řadou dalších nemocí. Žena obvinění popřela, ale soudkyně rozhodla proti ní – zkoumala totiž důkazy na soukromém jednání. Nyní však své závěry nastínila v písemném rozhodnutí, které bylo zveřejněno online. V něm stojí, že rychle vyšlo najevo, že je dívka velmi normální dítě. Nemá diagnózu aktivní epilepsie, nemá žádné rysy autismu. Je fyzicky celkem normální a energická. Soudkyně podotkla, že dívka utrpěla záchvaty, když byla velmi mladá.

Akceptovala pak sice obavy matky a souhlasila s tím, že ji její obavy mohly vést k přeceňování jejích diagnóz dcery, nicméně řekla, že chování matky šlo daleko za hranice toho, co bylo rozumné. Dívka byla před několika měsíci dočasně přestěhována, aby žila s příbuznými. Rozhodnutí o její dlouhodobé péči ještě visí ve hvězdách. Uff.


Přečtěte si také