Matka hulí, protože to z ní prý dělá lepšího rodiče 1
Autor: Instagram.com Matka hulí, protože to z ní prý dělá lepšího rodiče 1

Matka tvrdí, že hulení trávy z ní dělá lepšího rodiče! Co drsného jí na to vzkazují ostatní lidé?

Publikováno: 14.11.2019
Dělá z vás hulení trávy lepšího rodiče?

reklama

„Ano, mám dvě děti. Ano, hulím trávu každý den.“ Takhle začíná svůj příspěvek na Instagramu 23letá Caitlin Fladager z Vancouveru, která věří, že z ní hulení trávy dělá lepší matku. Proč si to myslí?

Caitlin je přesvědčená, že díky trávě je mnohem uvolněnější, má lepší spánek, nebojuje s depresí a své dítě miluje a vychovává s klidem a rozvahou, jaké prý ostatním matkám často chybějí. Rozhodla se proto, že bude svůj netradiční způsob výchovy bránit na Instagramu. Co na to její fanoušci?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yes, I have two kids. Yes, I smoke weed daily. ⁣ ⁣ It’s so funny to my how frowned upon marijuana is. No one looks twice when a mom says she enjoys “mom juice” aka wine, after her kids are in bed. But when a mom says she smokes weed, it’s a huge shock. ⁣⁣ ⁣⁣ I talk about this to bring awareness. I feel as not enough people talk about this. Marijuana has helped me so much, especially when it comes to being a mom. ⁣⁣ ⁣⁣ I have never been the most patient with my two kids. Weed makes me a better mom, as I get a good night sleep after I smoke. I wake up well rested, and with a more clear mind. ⁣⁣ ⁣⁣ It’s okay to smoke weed after your kids go to bed. ⁣⁣ ⁣⁣ It’s okay to smoke it to help with anxiety. Mine has been SO much better since I started smoking. ⁣⁣ ⁣⁣ It’s okay to smoke it to gain weight. I’ve always been dangerously underweight. Now, I am at the healthiest weight I have ever been in my life. ⁣⁣ ⁣⁣ It’s okay to smoke it, to help you get off medication. I was able to completely stop my anti depressants because smoking helped me so much. ⁣⁣ ⁣⁣ It’s okay to smoke instead of drink. I used to have a problem with drinking, and my behaviour that came along with that. Weed has helped me to stop drinking so much, and to be honest, I much prefer smoking over drinking. ⁣⁣ ⁣⁣ Marijuana is my glass of wine. ⁣⁣ ⁣⁣ It’s my can of beer. ⁣⁣ ⁣⁣ It’s my relaxation time. ⁣⁣ ⁣⁣ You can still be a kick ass mom, and smoke weed.

Příspěvek sdílený Caitlin Fladager (@caitlinfladager),


Caitlin momentálně sleduje nějakých 286 tisíc lidí a reakce většiny prý byla nadmíru pozitivní. Prý je odvážná za to, jak se snaží potlačit určité stigma, a to i přesto, že se stále najde dost rodičů, kteří Caitlin za její odvahu a životní přesvědčení velmi nevybíravým způsobem kritizují.

reklama