Virály

3. prosince 2018 14:47

redakce Prima Lajk

Mladá žena trpí vzácnou alergií na zimu. Kvůli chladnému počasí se může udusit. Jak je to možné?

Venku už je pořádná kosa, a to nedělá mnohým lidem dobře. Nachlazení na sebe nenechá dlouho čekat. To ale není zdaleka jediná věc, která vás může potkat.

Už jste někdy slyšeli o alergii na zimu? Své o tom ví mladá žena z Kanady. Arianna Kent (21) trpí alergií na chlad. Znamená to, že když vyjde do zimy, na nezakrytých částech těla, jako jsou ruce nebo tvář, se okamžitě objeví malé svědivé pupínky. Když není oblečená dobře, rychle se jí rozšiřují po celém těle. Každá změna teploty, chladný vánek nebo studená voda může způsobit, že je zralá na hospitalizaci. V nejextrémnějších případech riskuje, že dojde k anafylaktickému šoku.

Arianna říká, že lidé často neberou její alergii vážně. Přitom během opravdu chladného počasí je v nemocnici třikrát do měsíce. Její alergii často neberou vážně ani v práci. Když má dlouhé rukávy, šéf si stěžuje, že vypadá neprofesionálně. Aby toho nebylo málo, Arianna žije v jednom z nejhorším míst, jaké si mohla vybrat. Teplota tu může klesnout až na –40 stupňů Celsia. „Když jsem v chladném prostředí, je to pocit jako když mi něco silně stahuje hrudník,“ popisuje.

Alergie se objevila už ve 14 letech, kdy si hrála se sněhem. Doktoři si dlouho mysleli, že jde o alergii na nějaký druh jídla, než objevili, že má tuto vzácnou alergii na chlad. Alergie není léčitelná, a tak ženě nezbývá, než se udržovat v teple a na zrmzlinu může také zapomenout...


Přečtěte si také