Virály

7. ledna 2020 13:25

sarka.turcekova@gmail.com

Muž čelí vážné infekci srdce poté, co si dloubal uvíznutý popcorn ze zubů. Na co si musíte dávat pozor?

Tenhle sympaťák musel podstoupit sedmihodinovou operaci, protože se mohl v místě vytrženého zubu nakazit potenciálně smrtelnou nemocí kvůli popcornu.

Jak se mu to povedlo? Hasič Adam vůbec netušil, jak k tomu přišel, nicméně povedlo se mu nakazit se endokarditidou, infekcí, která může být smrtelná. Tato infekce je způsobená choroboplodnými zárodky z jedné části těla, například z úst, a tyto pak putují krevním řečištěm a poškozují část srdce. Když se Adam snažil přijít na to, co mohlo způsobit infekci, jediné, na co si vzpomněl, bylo to, že se neustále šťoural v zubech, když mu tam uvízl kousek popcornu – on se ho pak snažil po 3 dny dostat pryč. Vyzkoušel řadu různých věcí, jak dostat jídlo ven – včetně kovového hřebíku, víčka na pero nebo kousku drátu.

Poté měl ještě bolesti zubů, ale nešel ještě k zubaři. O týden později se však v noci začal potit, bolela ho hlava, byl unavený a rychle mu bušilo srdce. Když Adam šel konečně k lékařům, řekli mu, že kdyby to neudělal, mohl být za tři dny mrtvý. Infekce totiž téměř „snědla“ srdeční chlopně. Kdyby šel včas k zubaři, nic z toho by se patrně nestalo. On si sám zpočátku myslel, že to je obyčejná chřipka, na prstech se mu pak ale vyvinuly puchýře krve – Janewayova léze, vnější indikace infekční endokarditidy, což té doby netušil. Při operaci mu museli odstranit velkou infekční sraženinu z nohy, která se tam vytvořila. Následně musel dostat léky, které mu pomohly porazit infekci.

A to všechno jenom kvůli malému kousku popcornu. Ten už jíst nikdy nebude, to je jisté.


Přečtěte si také