Virály

19. srpna 2020 14:28

sarka.turcekova@gmail.com

Muž, kterému se jídlo v břiše měnilo na alkohol, musel podstoupit děsivou transplantaci! Neuhádnete, co mu při ní museli vyměnit

Chlápek trpěl vážným stavem, kvůli kterému se jídlo v jeho žaludku proměňovalo na alkohol.

Muž se vzácnou diagnózou, kvůli které se veškeré jídlo, které snědl, proměnilo v jeho žaludku na alkohol – takže byl pořád opilý – vyhledal lékaře poté, co se mu zdálo divné, že se cítí být opilý, přestože přes den žádný alkohol nepije. Nakonec se po mnoha testech zjistilo, že patří k těm, jejichž tělo přemění cukr na uhlohydráty a alkohol. Napřed mu lékaři předepsali antimykotika, která jsou na tento stav účinná, nicméně to mu nezabíralo. Dokonce kvůli tomu přišel o řidičský průkaz.

Nemohl být léčen žádným jiným způsobem než transplantací. 47letý pacient se proto rozhodl pro doporučované řešení, kterým byla transplantace fekálního mikrobiotu – bakterie přítomné ve stolici – do tenkého střeva pacienta. Bakterie byly odebrány jeho 22leté dceři a podle všeho jde o první úspěšnou léčbu tohoto typu. Muž pak už následující měsíce podobné problémy neměl. Zvláštní je také to, že se tomuto muži vzácný syndrom rozvinul až po 40. roku života, což je způsobeno tím, že hladina cukru v krvi může podporovat růst kvasinek, přičemž na vzácný stav jsou citlivější například lidé postiženi cukrovkou či cirhózou. Teď už je naštěstí v pořádku a může si zas naplno užívat života.

Sdílejte článek

Přečtěte si také