Virály

30. března 2022 15:13

redakce Prima Lajk

Muž, který vyrůstal mezi mormony, sdílel své oblíbence konspirační teorie. Čemu všemu v dětství věřil?

Jaké oblíbené konspirační teorie kolují mezi mormony?

Benjamin Brown jako malý vyrůstal mezi mormony. Pokud nevíte, o co jde, tak mormonství je ve zkratce náboženský směr, který nevěří v moderní technologie a snaží se žít co nejblíže bohu a přírodě, jak jen je to v dnešní době možné. Tvrdě se pak staví například proti polygamii nebo jakýmkoli vztahům mezi ženou a mužem, kteří nejsou manželé. Takový život ale není moc pohodlný a lídři těchto komunit tak musí ostatní věřící krmit všelijakými konspiracemi, aby je udrželi – když už ne spokojené – tak aspoň poslušné.

Benjamin se dnes každopádně živí jako stand-up komik, své mormonské kořeny nechal dávno za sebou a na TikToku čas od času nyní sdílí své nejoblíbenější teorie, kterým jako malý musel věřit. Co mezi ně patří? Tak například pohádka o tom, jak v USA všemu šéfují dvě vlády. Jedna veřejná a druhá tajná, která ve skutečnosti o všem rozhoduje. I proto jsou američtí mormoni silně apolitičtí a nevěří moc ve federální zákony.

@thefreshkingbenjamin

#mormon #cult #exmormon #polygamy #doomsday @plyglet

♬ original sound - user21045707201

Další teorie pak vypráví o tzv. apoštolovi církve Ježíše Krista Davidu Pattenovi, jenž prý v 19. století narazil na obří zarostlou postavu, která ale nebyla sněžný muž, nýbrž Kain. Jo, ten Kain z Bible, který zabil svého bratra. Podle téhle teorie byl Kain proklet a musí navěky bloudit po Zemi, dokud se nerozhodne zničit mužské pokolení. Jak to souvisí s mormony? Podle všeho nijak, jak ale Benjamin dodává, tyhle historky byly jen špičkou ledovce a čím více jich lídři podobných komunit vymýšleli, tím spíše jim lidé zobali z rukou. Není divu, že podle mnohých zdrojů jsou mormoni často označováni jako náboženská sekta.


Přečtěte si také