Virály

7. září 2020 12:24

sarka.turcekova@gmail.com

Muž s Parkinsonem se mohl poprvé za 7 let najíst! Co mu tolik pomohlo?

Muž se konečně mohl pustit do porce svých cereálií. Kvůli Parkinsonově chorobě totiž nebyl schopný se najíst.

Na internetu se objevily záběry, které opravdu zahřejí u srdce! Justin Fields, který trpí Parkinsonovou chorobou, sdílel video na TikToku, jak je schopný poprvé po sedmi letech sníst zcela bez pomoci cereálie. A to kvůli revolučnímu výzkumu, který mu naprosto změnil život. Justinovi byla diagnostikována Parkinsonova choroba v roce 2016, ale s touto nemocí bojoval několik let před svou diagnózou, protože mu dříve bylo řečeno, že má esenciální třes a epilepsii.

Po letech života s příznaky, jako je neustálé třesení (což znamenalo, že už nemohl jíst na veřejnosti, sportovat a dokonce ani vařit), podstoupil 35letý muž hlubokou mozkovou stimulaci (DBS), která mu pomohla zlepšit pohyb. A výsledky jsou neuvěřitelné. Skutečně byl schopný se sám najíst z misky. Spousta lidí však je špatně diagnostikovaných a to je také důvod, proč je ohledně své diagnózy tak otevřený. Většina lidí totiž neobjeví, že by mohli mít zejména mladí lidé Parkinsonovu chorobu, a to navzdory tomu, že se u jednoho z dvaceti lidí objeví Parkinson ještě před čtyřicítkou.

Na záběrech napřed můžete vidět, jak se Justin pokouší jíst ze svojí misky bez použití svého hlubokého mozkového stimulátoru (DPS) – ten pomocí elektrické stimulace pomáhá zlepšit komunikaci mezi mozkovými buňkami. Bez stimulátoru má potíže ovládat své pohyby v důsledku otřesů. Pak zapnul DPS, jeho otřesy se rychle zastavily a on byl schopný snadno sníst své cereálie. Od chvíle, kdy bylo video sdíleno na TikToku, se stalo virálním a desítky tisíc lidí si přáli, aby se mu dobře dařilo, a další v podobných situacích děkovali Justinovi za to, že jim dal naději.

Co přesně je DBS a jak to ovlivnilo Justinův život? Především je to chirurgický zákrok, který zahrnuje implantaci elektrod do mozku. Tyto elektrody jsou vysílány signály prostřednictvím ručního zařízení, které interaguje s DBS zařízením implantovaným do hrudníku. Jakmile je signál vytvořen, Justin může svoje DBS zapínat a vypínat, jak ukazuje video. Nyní nemusí užívat 9 tablet denně na Parkinsonovu chorobu jako dřív. Navíc může zase znova sám vařit.

@etsuvol

#fyp #fupd #1stpost

♬ original sound - Justin Fields

Sdílejte článek

Přečtěte si také