Na tomhle ostrově chtějí vybudovat opravdový Jurský park! Proč je experti varují, že to je špatný nápad?

Dočkáme se skutečného Jurského parku?

Národní park Komodo se nachází v souostroví Malé Sundy v Indonésii, jeho celková rozloha je 1 817 kilometrů čtverečních, byl založen v roce 1980 a v roce 1991 byl zařazen do národních památek UNESCO. Znám je pak především výskytem největšího ještěrovitého plaza na světě – varana komodského. Jenže teď by se měl celý park významně rozrůst, zejména kvůli rozjetí turismu v oblasti, takže se mu na internetu začalo přezdívat nelichotivě jako Jurský park.

Ano, ten Jurský park, na němž se vědci snažili naklonovat dinosauří DNA, takže později vyrobili spoustu malých i velkých dinosaurů, kteří se později rozhodli si park přivlastnit. Nic podobného pak i přes podobnou přezdívku v parku Komodo nehrozí, jenže i tak jsou majitelé varováni organizací UNESCO, že by chystaný projekt mohl oblast významně poškodit. Jeden úřad je tak pro stavbu, druhý zase proti, a jejich spor nyní narostl do mezinárodních rozměrů.

Tak či tak se však zdá, projekt bude pokračovat, a z národního parku se přece jen stane obří atrakce. Na jednu stranu chápete nutkání rozproudit turismus v této části světa, na druhou je ale škoda, že takto poměrně významné místo najednou ztratí něco málo ze svého kouzla.


Přečtěte si také