Virály

7. února 2021 14:17

redakce Prima Lajk

Nová appka má zabránit znásilněním! Jak bude fungovat?

Má taková aplikace smysl?

Dánská vláda nedávno změnila zákon, podle kterého soudy posuzují znásilnění. Vzhledem k velkému počtu podobných případů teď už soudy budou nahlížet na všechny takové instance jako na znásilnění, pakliže předtím obě strany vysloveně neřekly, že se sexuálním stykem souhlasí. Protože podobný souhlas ale není lehké u soudu předložit jako důkaz, pakliže u toho nebyl ještě někdo třetí, přišli teď dánští programátoři se zajímavým řešením.

Vymysleli totiž aplikaci iConsent, která funguje tak, že v aplikaci před sexuálním stykem potvrdíte, že dáváte souhlas k sexu, a následně jste po dobu 24 hodin tzv. registrovaní pro „milování se“. K vaší historii souhlasů pak nebude mít přístup nikdo jiný s výjimkou policie či jiných orgánů, a to jedině tehdy, kdy by data z aplikace mohli využít ke svému vyšetřování.

Aplikace už má pochopitelně jak své zastánce, kteří si myslí, že by to mohlo vyřešit otázku znásilnění před soudem, tak své kritiky, kteří tvrdí, že takto všechny sexuální styky ztrácí intimitu a určitou přirozenost.

Sdílejte článek
Štítky znásilnění Dánsko vláda souhlas sexuální styk appka

Přečtěte si také