Virály

31. prosince 2020 15:58

sarka.turcekova@gmail.com

Novinářka, která jako první upozornil na koronavirus, šla na 4 roky do vězení! Za co ji odsoudili?

Být poslem špatných zpráv se nevyplácí. Čínská novinářka skončila na 4 roky ve vězení za "vyvolávání hádek a problémů" tím, že dokumentovala propuknutí koronaviru ve Wu-chanu.

Tak tohle jde proti veškeré logice. 37letá novinářka Zhang Zhan byla 28. prosince v Šanghaji potrestaná za to, že se nebála upozornit na počátační propuknutí koronaviru v zemi. První zprávy o tom, že se člověk nakazil virem, byly v čínském Wu-chanu v prosinci 2019. Zhang údajně cestovala 400 mil od Šanghaje do města, aby podala zprávu o probíhající pandemii. Žena, která je sama bývalou právničkou, informovala o pokusu země zadržet koronavirus právě v době, kdy čínská vláda začala omezovat mediální pokrytí viru.

Jak se pandemie začala ve Wu-chanu zhoršovat, tak novinářka začala dokumentovat přeplněné nemocnice a prázdné obchody na platformách sociálních médií, jako jsou Wechat, Twitter a YouTube, a to navzdory blokování Twitteru a YouTube v Číně. Se zpravodajstvím poté v květnu skončila, protože byla údajně zadržena čínskou policií a přivezena zpět do Šanghaje, kde byla formálně zatčena v červnu a byla zadržena na tři měsíce. Teprve poté se mohla setkat se svým právníkem. Zhang držela hladovku, zatímco byla ve vězení. Její právník uvedl na sociálních médiích, že novinářka měla připojenou k nosu a ústům hadičku na krmení a měla svázané ruce, aby jí zabránila ve vyjmutí hadiček.

Proti aktivistům v Číně se často používají důvody uvěznění jako „vyvolávání konflitků a provokace problémů“. Část obžaloby Zhangové obviňuje novinářku ze "zveřejňování velkého množství falešných informací" a přijímání rozhovorů ze zámořských médií s cílem "zlomyslně vyvolat epidemickou situaci Wuhan COVID-19". Přes tato tvrzení její právník uvedl, že obžaloba nemá žádné přesvědčivé důkazy. Během soudního procesu novinářka protestovala a odmítla přiznat vinu. Prodemokratičtí aktivisté v současné době vedou kampaň za propuštění novinářky.

I když je Zhang považovaná za první novinářku, která byla odsouzena za zprávy ohledně pandemie koronaviru, není první, která byla zadržena. V únoru zmizel novinář Chen Qiushi, ale podle BBC News je od té doby potvrzeno, že je "pod státním dohledem". Zadrženi byli také další dva nezávislí novináři Li Zehua a Fang Bin. V současné době není známo, zda tito další tři novináři čelí obvinění podobnému obvinění novinářky Zhang.


Přečtěte si také