Virály

19. července 2021 14:13

redakce Prima Lajk

Obchod musel vyplatit zaměstnankyni s Downovým syndromem miliardy korun. Bylo to právem?

Americký obchodní řetězec Walmart byl donucen zaplatit neskutečné odstupné zaměstnanci s Downovým syndromem kvůli diskriminaci.

Marlo Spaeth, žena s Downovým syndromem, začala pracovat jako obchodní zástupkyně společnosti Walmart v americkém Wisconsinu v roce 1999. Svou práci během patnácti let odváděla dobře, a dokonce se dočkala i zvýšení platu a několik pozitivních hodnocení pracovního výkonu.

Vše se však změnilo roku 2014, kdy se náhle změnila pracovní doba od 12:00-16:00 na 13:00-17:30. Tato změna znamenala pro Marlu Spaeth značné utrpení, uvedli její právníci. Zaměstnankyně s Downovým syndromem opakovaně prosila manažera prodejny o původní rozpis směn, nebylo ji však vyhověno. „Změna ji rozrušuje,“ řekla sestra a opatrovnice Marly Spaeth. „Bojí se, že bude chybět na večeři nebo že zmešká autobus. Takovou změnu nedokáže zvládnout,“ dodala.

Společnost Walmart však odmítla vrátit zaměstnankyni původní pracovní dobu, a tím tak začaly její dlouhodobé absence, za které byla o několik měsíců později propuštěna. Spaeth několikrát žádala o znovupřijetí, ale vedení žádost opakovaně odmítlo. Nakonec se rozhodla firmu žalovat za porušení zákonu o diskriminaci zaměstnanců se zdravotním postižením. Porota po několika denním soudním řízení rozhodla, že je Walmart povinen zaplatit ženě s Downovým syndromem 125 milionů dolarů jako náhradu škody.


Přečtěte si také