Virály

13. listopadu 2019 18:26

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 10 důvodů, proč časté uklízení škodí zdraví. Proč byste to neměli přehánět?

Uklízet je určitě důležité a je fajn uklidit aspoň jednou za čas. Ovšem, když budete lpět na vydezinfikované domácnosti každý den, můžete si zadělat dokonce i na problémy.

Podle statistik je 94 procent lidí přesvědčených, že je potřeba udržovat doma čistotu. Ukazuje se však, že se téhle nepříjemné dřiny můžete s klidem částečně zbavit.

1. Je škodlivé žehlit některé věci. Žehlení mění strukturu látky a navíc je nevhodné žehlit třeba prostěradla a polštáře. Praní uvolňuje vlákna. Žehlit by se neměly ani ručníky, stejně mají tendenci absorbovat vodu. Jestli chcete zabít bakterie, je prostě lepší vyprat je ve vysokých teplotách.

2. Příliš důkladné čištění může být zdraví nebezpečné. Poškozujete tím imunitu nejen sobě, ale také dětem. Pro vytvoření imunity je nezbytný určitý počet mikroorganismů. Kdo se pořádně nevyválí ve špíně, ten může mít později nepřeberné množství alergií.

3. Nemusíte používat prací gel úplně všude. Navíc byste neměli používat triclosan, který některé prací prostředky obsahují. Ten je v některých zemích zakázaný, zejména pak proto, že je zde riziko výskytu poruch a alergií.

4. Hodně lidí si myslí, že záchod je nejšpinavějším místem. No není to tak. Nejšpinavější jsou ve skutečnosti kliky a úchytky od koupelny nebo záchoda. Samotnou záchodovou místu stačí umýt zhruba jednou týdně.

5. Pokud umýváte běžně byt a nádobí, můžete nakonec dostat kontaktní dermatitidu. To je podráždění kůže vlivem vody a chemických prvků. Proto je naprosto v pořádku být tak trochu líný kvůli vlastnímu zdraví.

6. Nepříjemný moment nastává, když se snažíte vyčistit těžko přístupná místa. Zejména je to rizikový faktor pro lidi, co mají problém s vysokým krevním tlakem.

7. Umýváte podlahu rukama při lezení na kolenou? Nedělejte to. Může to vést k problémům s klouby. Rozhodně vám to za to nestojí.

8. Ti, kteří mají problémy se zrakem, by také měli zvážit vzdát se mytí podlahy rukama. Lékaři nedoporučují, aby krátkozrací lidé dělaly věci, při kterých by se museli ohýbat.

9. Jestli žijete s partnerem, sdílejte s ním péči o domácnost. Výzkum ukazuje, že muži dělají stále méně domácích prací než ženy.

10. Je škodlivé kombinovat kariérní a domácí dřinu. Když se bojíte, jestli stihnete včas uklidit, navařit, ale mezitím ještě také nakoupit a musíte chodit do práce, váš krevní tlak se zvyšuje a vaše tělo přirozeně reaguje stresem. Proto nechte nepříjemné myšlenky stranou a dětské hračky nechte poházené tam, kde jsou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také