Virály

28. ledna 2021 15:17

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 10 věcí, které se stanou s tělem po třicítce! Opravdu se vám zmenší mozek?

Po třicítce začíná naše tělo procházet různými změnami a některé z nich nás mohou překvapit.

1. Váš mozek se zmenšuje.

Ne, váš mozek s věkem neroste. Ve skutečnosti se děje opačná věc. S přibývajícím věkem se určité části mozku zmenšují. A po třicítce ztrácí přibližně 50 tisíc neuronů denně. Není však důvod k panice, protože náš mozek ví, jak se přizpůsobit. Bylo také zjištěno, že po čtyřicítce objem mozku klesá s věkem rychlostí kolem 5 procent. To ovlivňuje paměť, zejména tu epizodickou.

2. Potíte se méně.

Je dobré vědět, že ženy se s věkem začínají potit jinak. Některé změny souvisejí s menopauzou, tj. návaly horka, ale také se ukázalo, že potní žlázy (většinou pod pažemi) se s věkem zmenšují. Ve výsledku jsou méně citlivé a snižují produkci potu.

3. Budete méně nachlazení.

Jen si vzpomeňte na dobu, kdy jste byli dítě. Zatímco se rodiče chystali do práce a cítili se dobře, chyběly nám hodiny ve škole kvůli nemoci. To je však dobrá zpráva. Kýchání a kašel se objevují v dospělém věku méně často. A když dosáhnete středního věku, již jste měli mnoho nemocí a vaše imunitní odpověď se stala expanzivnější.

4. Vaše vnímání chuti zeslábne.

Váš smysl pro chuť může slábnout s věkem a můžete mít kvůli tomu dokonce menší zájem o jídlo. Většina lidí ztrácí některé ze svých chuťových pohárků zejména po 60 letech. Proto starší lidé často jedí více potravin s vysokým obsahem cukru a soli. Totéž se stane s vaším čichem.

5. Máte méně svalové hmoty.

Jedním z nejvýraznějších účinků stárnutí je ztráta svalové hmoty. V důsledku toho zeslábneme. Po třicítce ubývá přibližně o 3–8% za deset let. Ještě horší to začne být po šedesátce.

6. Váš metabolismus se stabilizuje.

Vědci naznačují, že náš metabolismus s věkem prochází stabilizací a zdá se, že nejkritičtějším obdobím je období kolem 50 až 60 let. Po 80 letech se zpomalí, ale nakonec se stabilizuje. To znamená, že naše váha zůstane stejná nebo neprojde velkými změnami. Spálíme méně kalorií, ale zároveň jako starší budeme jíst méně než mladší lidé.

7. Vaše osobnost se ustálí a vy se stanete tím, kým jste.

Pokud jste své dospívající roky strávili ve velmi emocionálním stavu a kolem dvacítky jste se nacházeli ve stavu, kdy jste se snažili světu něco dokázat, po třicítce se víc usadíte. Vědci naznačují, že se ustálení naší osobnosti odehrává mezi 30 a 50 lety.

8. Vaše nehty rostou pomaleji.

Vědci zjistili, že když jsme mladí, rychle nám rostou nehty. Toho si poprvé všiml doktor William Bean, který objevil, že jeho levý nehet rostl rychlostí 0,123 mm za den. Po 67 letech tato míra klesla na 0,095 mm denně. Tyto změny mohou být způsobeny pomalejším krevním oběhem.

9. Vaše zuby jsou méně citlivé.

Vaše zuby jsou méně citlivé, a je to proto, že dentin (tvrdá vnitřní tkáň) se s věkem zesiluje mezi vnější sklovinou zubu a jeho centrálním nervem. Toto posílení způsobuje ztrátu citlivosti.

10. Cítíte se šťastnější.

Jako dítě máte ze života dobrý pocit. Pak se tento pocit postupně vytratí. Na stárnutí se tradičně pohlíží jako na období poklesu fyzického a psychického stavu, ale vědci ve skutečnosti zjistili, že když jsme starší, můžeme se cítit šťastnější a spokojenější. Snižují se pocity deprese a jste optimističtější.


Přečtěte si také