Virály

16. března 2020 11:08

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 11 důkazů, které prokazují, že zvířata mnohou být více humánnější než lidé. Co vás překvapilo nejvíc?

Výkyvy nálad, mluvení ze spánku či přibírání na váze, když jsme pod tlakem - to je jen několik z mála věcí, o kterých jsme si mysleli, že tím se lišíme od zvířat. Co když to ale není pravda?

Ukázalo se, že nejsme ani zdaleka tak jedineční, jak se mnozí domnívají. Mnoho zvířat dokáže myslet a pociťovat stejné emoce, jako my lidé.

Sloni truchlí nad svými milovanými roky.

Podle pozorování vědců mohou sloni při ztrátě milovaných procházet obrovským stresem a mohou truchlit i několik měsíců až let. Pokud se sloni přiblíží k místu smrti svých milovaných, mohou prožívat smutné myšlenky a truchlit.

Šimpanzi cítí empatii.

Studie ukázaly, že šimpanzi projevují empatické chování, tzn. mohou sdílet a porozumět emocím druhých. Stejně jako u lidí může být úroveň soucitu u každého jednotlivce odlišná.

Myši mohou mít desítky výrazů v obličeji.

Myši by mohly vyjadřovat emoce způsobem, který je podobný lidem. Podle kanadských vědců mají myši při bolestech několik výrazů v obličeji. Také dokážou sdílet svou bolest vizuálně a navzájem si tak číst emoce.

Delfíni dokážou mluvit ze spánku.

Ve francouzském vodním parku Planète Sauvage bylo zaznamenáno několik delfínů, kteří během spánku napodobovali zvuky velryb. Francouzští vědci tvrdí, že delfíni mohli slyšet velrybí zvuky pouze během denních představení a tyto zvuky si „ukládali“ do své mysli.

Holubi se dokážou chovat stejně iracionálně jako lidé.

Podle studie provedené na Univerzitě v Kentucky se ukazuje, že by holubi mohli mít rádi hazard, a proto provádějí riskantnější rozhodnutí. Tito opeřenci někdy provádějí těžší úkoly dostat něco k snědku než udělat snadnější úkol za stejnou odměnu. Toto chování se velmi podobá lidem.

Kočky mohou přibírat na váze, když jsou ve stresu.

Jedním z důvodů, proč kočky přibírají na váze, může být stres, úzkost a neštěstí. To znamená, že drastická změna hmotnosti může být spojena s emočním stavem zvířete. Totéž se může projevovat i u lidí, kterým se mění váha dle jejich životní situace.

Tamarinské opice by velmi rády mluvily.

Zdá se, že tamarinské opičky zřejmě opravdu baví komunikace. Podle studie v časopisu Zoo Biology mají tyto opice velmi složitý systém šeptání, vrzání a pískání a mohou být tak jedinými zvířaty, která mohou šeptat jako lidí.

Krysi umí řídit auta.

Vědci z University of Richmond zjistili, že krysy mohou řídit auta, kola a celkově řídit pohybový proces. To znamená, že podle New Scientist mohou mít potkani větší schopnosti a plnit složitější úkoly, než si vědci kdy mysleli.

Psi si mohou užívat hudbu.

Studie provedená skotskými vědci ukázala, že klasická hudba může psi uklidnit a uvolnit, zatímco reggae a rock mohou zmírnit stres a snížit jejich srdeční frekvenci. Vědci předpokládají, že je to proto, že tento styl hudby má rytmus podobný srdeční frekvenci psů.

Opice mohou sdílet věci mezi sebou.

Primatologové objevili nové důkazy o tom, že opice mohou nejen při hledání potravy spolupracovat, ale také sdílet své úspěchy a úsilí s ostatními opi svého druhu. Dělají to kvůli vzájemné podpoře.

Běluhy dokážou ocenit kulturu a kořeny svých předků.

Studie dokázaly, že běluhy mají tendenci vytvářet složité společnosti a dokážou pochopit a ocenit svou vlastní kulturu, ctít své předky a respektovat rodinná pouta. Mláďata těchto kytovců zůstávají se svými matkami více než rok, což nám ukazuje další podobnost mezi nimi a lidmi.


Přečtěte si také