Virály

23. března 2020 11:59

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 11 věcí, kvůli kterým stárne vaše tělo rychleji. Na co si dát pozor?

Asi každý by chtěl zpomalit proces stárnutí a vypadat pořád na dvacet i v pokročilém věku. Možná by jen stačilo, kdybyste si dali pozor na nějaké návyky nebo chyby, které stárnutí urychlují.

Existují některé věci, které mohou ovlivnit náš vzhled. Máme pro vás seznam věcí, které způsobují předčasné stárnutí a vy jim můžete zabránit!

Sedíte víc než osm hodin denně.

Lidé, kteří většinu dne sedí a nemají žádný pohyb, mohou vypadat až o osm let starší, než je jejich skutečný věk. Toto tvrzení prokázali vědci, kteří testovali 1500 žen a zjistili, že to může mít souvislost s naší DNA. Dlouhodobé sezení může zkrátit délku chromozomů. Z tohoto důvodu vědci doporučují cvičit denně alespoň 30 minut.

Nosíte často velmi těžké náušnice.

Těžké náušnice kladou velkou váhu na citlivou oblast uší, a to může způsobit ztrátu tvaru ušního lalůčku. Vaše pokožka se protáhne a ztratí pružnost, kterou už ani krémy nemohou zachránit. Ačkoli to může vypadat jako nevýznamný faktor stárnutí, naše uši jsou velmi viditelnou součástí našeho těla a měly by dostávat stejnou péči jako třeba tvář.

Konzumujete jenom červené maso.

Nejde jen o to, že se máte vyhýbat červenému masu, ale jde spíš o množství, které konzumujete. Studie ukázala, že jíst příliš mnoho červeného masa a žádnou zeleninu a ovoce může zvyšovat váš biologický věk. Nejlepší je pro vaše tělo vyvážená strava, která je bohatá na ovoce a zeleninu.

Nemáte žádné blízké přátele.

Ukazuje se, že zanedbávání sociálního kontaktu může vést ke zdravotním problémům a rychlejšímu stárnutí. Osamělost je rizikový faktor, který zvyšuje šanci na smrt. Dokonce se prokázalo, že účinky pocitu osamělost lze přirovnat ke kouření.

Měníte stravu příliš často.

Abyste zůstali zdraví a ve formě, musíte se držet určité potravinové rutiny. Když měníte vaši stravu příliš často, nemá vaše tělo čas se přizpůsobit. Pokud strávíte první týden jen u vody, další u okurek a třetí u masa, může to vaše tělo poškodit a udržujete ho v neustálém stresu.

Pravidelně pijete z flašek.

Doktoři potvrzují, že každodenní zvyk, jako je pití z lahví, může kolem vašich rtů vytvářet velmi hluboké vrásky. Samozřejmě to nemá nic společného s biologickým stárnutím, ale jakékoli vrásky vás mohou dělat starším, tak proč tomu jít naproti.

Často létáte letadlem.

Vlhkost v kabině letadel je obvykle menší o 20 %, než jste zvyklý. Není tedy divu, že kůže po každém letu potřebuje hydratovat, jinak bude velmi vysušená. Abyste tomu předešli, pijte hodně vody nebo používejte hydratační masky na obličej.

Po cvičení se nesprchujete.

Nejde jen o hygienu, ale i o to, že pot může dráždit vaši pokožku, což může vést k jejímu poškození a stárnutí. Proto je velmi důležité se pravidelně sprchovat, zejména po nějaké fyzické aktivitě.

Konzumujete příliš mnoho cukru.

Poté, co necháte na chvíli kousek ovoce na talíři, začne se měnit a nevypadá už tak lákavě. To způsobuje reakce cukru s bílkovinami. Stejná reakce se děje i v našem těle, když začne cukr reagovat s kolagenem.

Konzumujete příliš mnoho doplňků stravy.

Není žádným tajemstvím, že nedostatek vitamínů může vést ke špatné kvalitě kůže, vlasů či nehtů, ale když to s doplňky stravy přeháníte, může to vést až k toxickým symptomům. Pokud si nejste jisti, zda potřebujete tyto doplňky stravy, zeptejte se svého lékaře nebo si udělejte krevní testy, které vám ukážou, čeho máte nedostatek a naopak.

Sdílejte článek
Štítky stárnutí vrásky jak zpomalit stárnutí zdraví

Přečtěte si také