Virály

25. února 2021 17:38

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 15 % lidí údajně nemá v ruce tento sval! Týká se to i vás?

Zkuste si udělat rychlý zajímavý experiment. Jenom 15 procent lidí nemá ve svojí paži tento konkrétní sval. Možná budete překvapeni, když zjistíte, že patříte mezi ně.

Jestli chcete otestovat, zda patříte mezi lidi, kteří sval nemají, tak položte ruku naplocho na stůl dlaní nahoru. Pak se dotkněte palcem a malíčkem a ruku mírně zvedněte od povrchu stolu. Můžete vidět, jak se vám při tom zvedá sval nebo šlacha uprostřed zápěstí? Pokud ano, tak patříte k naprosté většině lidí, kteří mají sval zvaný palmaris longus. Pokud nemůžete, tak zřejmě patříte mezi 14 nebo 15 procent lidí, kteří tento sval nemají. Je to zajímavé, protože to odkazuje na určitý vývoj člověka. Palmaris longus je svalem, který najdete mezi flexor carpi radialis a flexor carpi ulnaris – za předpokladu, že víte, jaké svaly to jsou – a nemá ho každý člověk.

Tento sval se vyskytuje u mnoha různých druhů lidoopů, ale je obzvláště dlouhý a převládající u těch, kteří své ruce neustále používají. Pro tento sval ve skutečnosti nemáme využití, což je možná důvodem, proč ho někteří lidé prostě nemají. Totéž platí pro šimpanzy a gorily, kteří – stejně jako my – netráví už netráví na stromech tolik času jako kdysi. Naproti tomu lemuři a orangutani využívají tento sval stále docela dost. Zdá se, že lidé zdědili tento sval prostřednictvím evoluce od jiných primátů, kteří sval hodně potřebovali zatěžovat. Jak jsme se nadále vyvíjeli a vyvíjeli, začali jsme stále více a více zaměstnávat palce a jinou svalovou skupinu, a proto tento sval stal pozůstatkem z dob minulých.

Sdílejte článek

Přečtěte si také