Virály

11. srpna 2020 11:12

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 5 faktů o spodním prádle, které znějí fakt divně. Tipnete si, za jak dlouho vznikla podprsenka?

Spodní prádlo je dnes běžnou součástí šatníku, ale dřív byly některé kousky velmi nepohodlné. Lidé si jej často museli předělat, aby jim vůbec prádlo sedělo.

1. Podprsenka vznikla přes noc.

Moderní podprsenka, jak ji známe dnes, byla ve skutečnosti vyrobená během jediné noci. Před rokem 1914 vypadaly podprsenky jako korzety a v podstatě o korzety šlo, ale o něco kratší. Módní šaty se rychle měnily, ale spodní prádlo nebylo. A ženy nakonec ztratily trpělivost. Mary Phelps Jacob vymyslela podprsenku několik hodin předtím, než se dostala k veřejnosti. Nechtěla nosit korzet pod poloprůhledné šaty s otevřenou zadní stranou, tak vzala 2 tenké kapesníky a přišila je k sobě. Podprsenka byla skvělá.

Později vynález patentovala a dokonce zahájila výrobu, ale patent musela prodat, protože její manžel nechtěl, aby začala podnikat. Společnost Warner Brothers Corset Company koupila patent za 1 500 dolarů a vydělala s ním alespoň 15 milionů dolarů.

2. První noční košile nosili nejen ženy, ale i šlechtici.

Teprve ve středověku se noční košile stala běžnou věcí. Předtím lidé spali buď nazí, nebo v šatech, které nosili celý den. Noční košile z tenkých tkanin si mohli dovolit jen bohatí lidé. A muži je nosili stejně jako ženy. Noční košile byly oblíbené až do konce 19. století. Pak lidé začali nosit pyžamo.

3. Existuje řád, který byl vytvořen na počest podvazku ženy a stále existuje dodnes.

Podle pověsti má nejušlechtilejší řád podvazku (vytvořený v roce 1348), který může mít maximálně 24 členů, zajímavý původ. Hraběnka z Salisbury upustila podvazek během bálu, když tancovala s králem Edwardem III. Když se okolní dvořané chichotali, král jí ho vrátil a řekl: „Hanba tomu, kdo smýšlí špatně!“ Toto se stalo heslem řádu. Podvazky se používají pod tradičními svatebními šaty.

4. První sportovní podprsenka byla vyrobena z pánského spodního prádla.

V roce 1977 patentovaly Hinda Miller, Lisa Lindahl a Polly Palmer Smith Jogbra elastickou podpůrnou podprsenku pro sport. Dívky milovaly běh a uvědomily si, že stávající podprsenky neumí poskytnout úroveň pohodlí, kterou potřebovaly. První sportovní podprsenku vyrobily z pánského spodního prádla za pár hodin.

5. Nafukovací podprsenky byly kdysi použity k dosažení efektu push-up.

V padesátých a šedesátých letech bylo dokonalým tělem to s velkými prsy a tenkým pasem. A ženy, jejichž těla takto nevypadala, musely používat různé triky: nacpaly si podprsenky ponožkami nebo bavlnou. Poté majitel americké společnosti Frederick's of Hollywood začal prodávat push-up podprsenky.

Vynalezeny byly také nafukovací podprsenky. Umožnily ženám vytvořit si požadovanou velikost. Nafukovací podprsenky padesátých let byly velmi módní. Často se však stalo, že si ženy náhle uvědomily, že jejich podprsenky se v nejhorším okamžiku vypouštěly. Jak si dokážete představit, nebylo to zrovna to pravé, co se vám na veřejnosti mohlo stát.

Sdílejte článek
Štítky prádlo spodní prádlo podprsenky

Přečtěte si také