Virály

17. září 2018 22:29

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 5 fatálních chyb, které děláme, protože si myslíme, že jsou zdravé pro naše tělo! Co nám doopravdy ubližuje?

Všeho moc škodí, proto nic nepřehánějte. Máme na mysli i zdravý životní styl.

Mnoho lidí se rozhodne přejít na zdravý životní styl především kvůli důvěře, že dělají pro své tělo to nejlepší. Však mnoho našich znalostí o zdravé výživě mohou být milné. Rozeznat marketingové tahy od pravdy je čím dál tím složitější.

Tohle je 5 nejběžnějších mýtů o zdravém stravování!

1. Vybíráme organické produkty

Značka "Eco" nebo "Natural" na obalu nemusí vždy znamenat zdravější výživu. Organické produkty jsou považovány za zdravější a bezpečnější než běžné, ale doposud neexistují žádné vědecké důkazy, které by to dokazovaly. Při pěstování těchto produktů zemědělci nepoužívají syntetické pesticidy. Namísto toho jsou nahrazeny přírodními pesticidy, ale jejich vedlejší účinky zatím nebyly dopodrobna studovány.

2. Preferujeme výrobky bez lepku

Nedávno byly výrobky, které obsahují lepek, označené za škodlivé, ale je tomu právě naopak. Existují lidé, kteří skutečně potřebují držet bezlepkovou dietu.

Ve všech ostatních případech neexistují žádné vědecké důkazy, které by dokazovaly, že odstranění lepku z našeho jídelníčku, zlepší naše zdraví. Podle nejnovějších výzkumů odmítnutí lepku zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

3. Nakupujeme výrobky s nízkým obsahem tuku

Při hledání správného zdravého životního stylu si mnoho lidí vybírá výrobky s nízkým obsahem tuku. Jen velmi málo z nás si uvědomuje, že snižování obsahu tuků musí být nahrazeno něčím jiným. Výrobci kompenzují obsah jinými složkami pro zlepšení chuti – například cukrem, stabilizátory a trans tuky, které jsou špatné pro naše zdraví.

Výrobky s normálním obsahem tuku jsou nezbytné pro vyváženou a zdravou výživu. Je třeba vyloučit tuky pouze ze skutečných lékařských důvodů.

4. Pijeme ovocné šťávy

Ovocné šťávy obsahují spoustu cukru a současně nemají dietní vlákninu. To může vést ke zvýšení chuti k jídlu, přejídání a k zvětšování hmotnosti. Šťáva nezažene náš hlad, ani naši žízeň. Místo toho je lepší sníst celý kus ovoce nebo vypít esenciální vody s čerstvým ovocem.

5. Jíme energetické tyčinky

Tyto tyčinky jsou dobré pro rychlé občerstvení na cestách. Jsou prodávány v odděleních se zdravou výživou v supermarketech. Ale jsou opravdu zdravé? Většina těchto produktů obsahují cukr, čokoládovou glazuru, karamel, umělé příchutě a další přísady. Nelze je zaměnit od obyčejných sladkostí.

Pokud chcete něco sladkého, zkuste trochu horké čokolády.


Přečtěte si také