Virály

11. ledna 2023 11:21

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 5 pravidel na to, jak donutit děti, aby vás poslouchaly. Jak je zaručeně srovnat do latě?

Základních 5 pravidel pro to, jak děti srovnat do latě.

Není dobré nechat děti, aby vám poroučely, aby si divočily, jak se jim zlíbí, a aby neměly žádnou disciplínu. To je zkrátka cesta do pekel nejen pro rodiče, ale i samotné děti, ze kterých pak vyrostou nevychovaní spratkovití jedinci, s nimiž se nikdo nechce bavit. Jak tomuhle všemu předejít? Jednoduše s následujícími pěti základními pravidly.

1. Dejte jim čas

Není nic lepšího než na začátku dát dítěti čas, aby si v klidu rozmyslelo, co provedlo a jaké to může mít důsledky. Pošlete ho třeba do pokoje na pár minut, a pak si teprve v klidu společně sedněte, abyste vše mohli probrat. Čas na rozmyšlenou a vydýchání tím přitom získáte i vy.

2. Stanovte příklad

Nechcete, aby z vašich děti vyrostli například agresivní jedinci? No tak jim zkrátka jděte příkladem. Je proto třeba odstranit jakékoli konfliktní jednání, zejména, pokud k němu dochází v rámci rodiny.

3. Samostatnost se cení

Samozřejmě, že by bylo jednodušší udělat školní úkoly za ně. Případně za ně uklidit nepořádek, chystat jim svačiny a tak dále a tak dále. Jenže jednodušší neznamená nutně lepší. Děti se potřebují učit samostatnost, aby se o sebe dokázaly jednou postarat. A čím dříve se to naučí, tím dříve vám opadne kupa únavných povinností.

4. Chvalte, když je za co

Uznáváním úspěchů či jiných příkladů dobrého chování jenom posilujete do budoucna pozitivní tendence k tomu se v životě snažit. Klidně můžete přijít i se systémem pravidelných odměn.

5. Buďte s nimi

No a to nejdůležitější na konec. Každý rodič by si měl denně najít aspoň půl hodiny na to, aby ji strávil se svým dítětem, hrál si s ním, komunikoval, a zajímal se o to, co dělá nebo co se kolem něj děje. V dospělosti na to ještě bude rád vzpomínat.

Sdílejte článek
Štítky děti návod výchova rady rodiče pravidla tipy

Přečtěte si také