Virály

7. září 2020 20:49

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 5 tipů, jak se vyhnout podezřelým lidem! Co vás zaručeně zachrání?

Už od dětství víme, že bychom neměli mluvit s cizími lidmi. Ale co si počínat, když jsme už dospělí a jak se správně chovat v krizových situacích, to už mnoho z nás neví.

1. Když si myslíte, že vás někdo sleduje

Pokud máte podezření, že vás někdo sleduje, tak tento nápad hned neodmítejte. Zůstaňte ve střehu, protože proti tomu bohužel nikdo není imunní. A je lepší přijmout některá ochranná opatření, než se dostat do nepříjemné, nebo dokonce život ohrožující situace.

Pokud chodíte se sluchátky na uších, sundejte si je. Tímto způsobem můžete slyšet, co se děje kolem vás, a pomůže vám to zůstat ve střehu.

Je také dobrý nápad dívat se před sebe, než dolů na zem. Nejen, že budete vědět, co se kolem vás děje, ale také to budete vypadat sebevědoměji a méně vystrašeně. Tak se méně pravděpodobně můžete stát cílem zloděje, který by vás mohl sledovat.

Neměli byste se neustále dívat za sebe. Osoba, která vás sleduje, si možná uvědomí, že o ní víte, a může ji to vyprovokovat k akci.

Jděte na přeplněnou stanici metra. Zůstaňte tam nějakou dobu a zkuste pozorovat svého pronásledovatele. Možná vás nechá na pokoji, když si bude myslet, že jste se rozhodli zůstat tam dlouho.

Pokud se vám to stane v noci, nechoďte na špatně osvětlená místa jako jsou parky, uličky, úzké uličky. Vydejte se na místo se spoustou světla a lidí, jako je kavárna, dobře osvětlený bulvár apod.

Chcete-li zkontrolovat, zda je potenciální pronásledovatel jen kolemjdoucí, který kráčí stejným směrem jako vy, udělejte malou odbočku. Odbočte doprava, pak doprava znovu a znovu. Případně předstírejte, že jste něco zapomněli nebo ztratili, a udělejte obrat. Pokud vás osoba bude i nadále sledovat, můžete si být jisti, že to už není náhoda. V tomto případě je čas jít směrem k přeplněnému místu a zavolat policii.

Pokud nemáte kam jít a nemáte se kde schovat, zatímco vás tato osoba bude nadále sledovat, vytáhněte peněženku a hoďte ji na zem. Mohl by to být důvod, proč jste sledováni. V tomto případě je lepší se rozloučit se svými penězi, než se svým zdravím či dokonce se životem.

2. Pokud vás obtěžuje někdo cizí nebo skupinka

Obvykle takové situace nehrozí, existují však některé nepříjemné výjimky, například když je člověk nebo skupina před vámi opilá. Bohužel neexistuje žádný správný způsob, jak okamžitě zastavit obtěžování, ale existuje řada strategií, kterými se můžete řídit:

Udržujte svou mimiku neutrální. Neprojevujte žádný hněv ani znechucení a dívejte se svým pachatelům přímo do tváře. Tento druh akce má psychologický účinek: agresoři si uvědomují, že nejste jen objekt, ale člověk. Je těžší ublížit člověku, než „věci“.

Pokud si někdo sedne vedle vás nebo se příliš přiblíží, natáhněte ruku před sebe a vytvořte překážku. Netlačte na obtěžovatele ani se ho nedotýkejte. Řekněte pevně: „Chci, abyste se ode mne drželi dál,“ nebo něco takového, ale použijte zájmeno „já“. To má stejný účinek jako výše zmíněný neutrální výraz obličeje. Toto doporučení se zdá být jednoduché, ale ve skutečnosti to není tak snadné.

Můžete donutit násilníka myslet na svou vlastní matku. Zeptejte se ho přísným hlasem: "Ví vaše matka, že pronásledujete na ulici ostatní?" Faktem je, že lidé mají obvykle úzké spojení se svými rodiči. To vám může pomoci daného člověka postavit nohama na zem.

Pokud procházíte kolem potenciálně nebezpečné skupiny lidí nebo osoby, a slyšíte pískání, houkání nebo volání, vezměte si vše, co držíte, například kabelku, do levé ruky a pravou ruku nechejte volnou. Odborníci tvrdí, že díky tomu budete vypadat méně zranitelně. Tímto způsobem se můžete také bránit.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout obtěžování, je samozřejmě jednoduše se vyhýbat situacím, kdy by obtěžování mohlo nastat. To je bohužel téměř nemožné, takže buďte ostražití.

3. Pokud s vámi někdo podezřelý nastoupí do výtahu

Je důležité poslouchat svůj vnitřní hlas. Pokud vás někdo z nějakého důvodu děsí, okamžitě opusťte výtah. Je lepší vypadat jako paranoidní člověk, než se dostat do problémů. Můžete předstírat, že jste na něco zapomněli a vyběhnout za zavíracími dveřmi.

Pokud jste nedostali příležitost odejít, můžete podniknout následující kroky:

Postavte se zády k panelu pomocí tlačítek a zablokujte jej cizí osobě. Tímto způsobem zabráníte tomu, aby cizinec stiskl tlačítko Stop, a pokud se cítíte ohroženi, můžete stisknout tlačítko Zvonku.

Nestůjte zády nebo bokem k němu. Postavte se k němu tváří v tvář. Tímto způsobem budete moci vidět, co dělá, takže je pro ně těžší vás přepadnout.

Vytáhněte klíče, telefon nebo jakýkoli jiný předmět, kterým se můžete v případě potřeby bránit.

Můžete zkontrolovat, zda je někdo skutečně nebezpečný, tím, že budete pečlivě sledovat jeho chování. Pokud se po vstupu do výtahu nedívá na panel s tlačítky a nepokouší se je stisknout, je to alarmující znamení. V takovém případě, i když je váš vnitřní hlas tichý, co nejdříve vyjděte z výtahu.

4. Pokud někdo zaklepe na dveře a vy jste doma sami

Nejdůležitější věcí v této situaci není jen neotevřít dveře. Je také nebezpečné předstírat, že nejste doma – lidé možná hledají prázdný byt. Pokud na jejich klepání nikdo neodpoví, mohou se pokusit otevřít dveře. Zeptejte se hlasitě a jasně, kdo to je a co potřebuje, a poté postupujte podle jeho odpovědi.

Pokud řekne, že je zraněn nebo potřebuje pomoc, vězte, že mu nemůžete nijak pomoci. Nabídněte zavolat sanitku nebo policii. Pokud člověk opravdu potřebuje pomoc, bude za pomoc rád, ale ve většině případů prostě odejde.

Pokud se někdo pokusí otevřít vaše dveře nebo neodejde, zavolejte policii. Udělejte to nahlas, aby to cizinec slyšel. Můžete také použít malý trik: zapněte video, které na telefonu štěká, a hlasitě řekněte: „Ne!“ Pokud je za dveřmi zloděj, vystraší ho to. Málo lidí chce potkat psa, ​​zejména velkého.

Podvodníci často předstírají, že jsou zaměstnanci nějaké společnosti poskytující služby. V takovém případě se zeptejte na název společnosti, zavolejte do jejich kanceláře a zjistěte, zda opravdu někoho poslali.

Jedním z nejběžnějších triků je, když žena zazvoní u dveří a požádá o pomoc. Vypadá neškodně, ale musíte pochopit, že lupiči obvykle pracují v týmu a vedle ní může stát muž, který jen čeká, až mu potenciální oběť otevře dveře.

Sdílejte článek

Přečtěte si také