Virály

30. prosince 2020 12:22

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 5 věcí, které o vás může prozradit zlozvyk kousání nehtů. Děláte to taky?

Kousání nehtů neboli onychofagie je jedním z nejčastějších zlozvyků u lidí. Jaké vlastnosti o vás může tento nešvar vypovědět?

Kousání nehtů častokrát začíná už v raném dětstvím. Mnoho lidí z tohoto zlozvyku vyroste, ale pro některé lidi se z toho stane nekonečný boj, s jehož přestáním je takřka nemožné skončit. Existují babské rady jako pepř, speciální lak na nehty nebo rukavice, které jsou doporučovány jako prostředky k zvládnutí tohoto neurotického příznaku. Většinou však problém nevyřeší. Vědci se tak rozhodli provést výzkum, aby zjistili, jaké jsou příčiny kousání nehtů, a co to o lidech vypovídá.

1. Můžete být perfekcionista.

Podle studií většina „okusovatelů“ snáz dosahuje úspěchů. Vědci zkoumali skupinu lidí, z nichž si polovina kousala nehty a druhá nikoli. První skupina lidí se ukázala jako více průbojná, cílevědomá a měla větší snahu dosahovat lepších výsledků než skupina bez onoho zlozvyku.

2. Jste chytřejší, než si myslíte.

Lidé, kteří si koušou nehty, jsou často jedinci s cílem dosáhnout vrcholu v rychleji. Rovněž se dokážou lépe soustředit, a tak v logických testech doopravdy vynikají.

3. Jste netrpěliví.

Nuda a frustrace jsou nejčastějším spouštěčem zlozvyků. Častokrát si lidé koušou nehty pro čekání, které se tím pro ně stává o to více nekonečné.

4. Možná nejste spokojeni sami se sebou.

Kousání nehtů může být neurotický návyk, kvůli kterému se lidé dočasně cítí lépe. Když nemůžete dosáhnout svých cílů, můžete se cítit zklamaně, a tak sáhnete po něčem, co vás alespoň na chvíli uspokojí.

5. Může to souviset s psychickým problémem.

Onychofagie může být spojena i s obsedantně-kompulzivní poruchou, což může být vážný problém. Pokud se kousání nehtů nedokážete zbavit klasickými radami, možná byste měli navštívit odborníka.


Přečtěte si také