Virály

15. září 2020 19:31

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 5 věcí, které se vám stanou, když půjdete spát naštvaní! Proč se vyplatí se uklidnit?

Když jdete do postele plní vzteku a nezpracovaných negativních emocí, tak se to zákonitě musí projevit.

1. Hněv vám kazí spánek

Je známo, že stres a negativní pocity vyvolávají tělesnou reakci, jako je boj nebo útěk, díky které budete fyzicky ostražití. Za těchto okolností je usínání mnohem obtížnější. Dále bylo prokázáno, že narušený spánek může vyvolat ještě větší vztek. Pravděpodobně se probudíte vyčerpaní. Hněv vede ke špatnému spánku a špatný spánek vede k většímu hněvu a vytváří se prokletý cyklus, v němž se nikdo nechce ocitnout.

2. Hněv je nebezpečný pro vaše zdraví

Vědci už dávno zjistili, že kvalita spánku ovlivňuje celkové zdraví člověka. Spánek obvykle funguje jako „noční terapie“, která stabilizuje naše emoce, abychom se příští den mohli lépe vyrovnat se svými pocity. Hněv a intenzivní stres však mohou tento proces ohrozit. Negativní emoce uvolňují stresové hormony, čímž se stávají podrážděnějšími, a s tím se může pojit spousta znepokojivých příznaků. Z dlouhodobého hlediska to může vést k nespavosti i nočním můrám nebo v nejhorších případech k problémům s duševním zdravím, jako je deprese.

3. Po spánku je těžší zapomenout na špatné pocity

Vědci tvrdí, že jsme méně schopni potlačit negativní zážitek po spánku než před ním. Spánek zvětšuje jakékoli emoce, myšlenky a problémy. Když spíme, náš mozek zpracovává nové informace a ukládá je do naší krátkodobé a dlouhodobé paměti. Během spánku se hněv dostane do naší dlouhodobé paměti a může mít dlouhodobější účinek i následky. Špatná zkušenost se výrazně sníží, pokud nejdeme hned spát, zatímco spánek naopak negativní emoční reakci uchová. Když vám špatné pocity utkví v paměti, bude mnohem těžší je v budoucnu potlačit.

4. Hněv zabíjí upřímnost

Je známo, že pozdní večer je vrcholem intimity. Špatný spánek vám ale úplně zničí jakoukoliv náladu na intimní chvilky a vytvoří se vám toxický vzorec. Nakonec budete těsně před spaním plní hněvu namísto toho, abyste si užili spojení s vaším partnerem. A pokud se to pravidelně opakuje, může se to změnit na hořkost a nakonec to zničí celý vztah.

5. Posíláte negativní zprávu partnerovi

Pokud se uprostřed hádky rozhodnete jen převrátit se na bok a přitáhnout si peřinu, posíláte druhému zprávu, že si víc ceníte „vítězství“ v konfliktu než udržení zdravého vztahu s osobou, s níž se hádáte. Možná to takhle nemyslíte, ale často to pak takhle vyzní. Způsob, jakým řešíte neshody, může váš vztah posílit, nebo rozbít.

Sdílejte článek
Štítky spánek vztek zuřivost

Přečtěte si také