návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

reklama

Virály

ODHALENO: 5 znaků, podle kterých poznáte, že jste závislí na mobilu. Je vůbec možné se toho zbavit?!

Už si vůbec neumíte představit svůj den bez chytrého telefonu v ruce? Mobil nám sice dokáže obrovsky usnadnit komunikaci, může se to ale lehce zvrtnout v závislost.
Vydáno: 24.07.2019
Mobily můžou měnit tvar naší lebky
Autor: iStock Mobily můžou měnit tvar naší lebky

Co je nomofobie? Jedna z dalších nemocí moderní doby, kdy je používání chytrých telefonů takřka samozřejmostí. Nomofobie znamená chorobný až panický strach z toho, že by člověk neměl k dispozici svůj mobilní telefon. Experti se shodli na tom, že závislost na mobilu může být stejně silná jako závislost na alkoholu, cigaretách nebo drogách. Mezi příznaky patří nervozita ve chvíli, kdy člověk nemá mobil po ruce.

Mezi další projevy patří časté kontrolování mobilu, jestli náhodou nepřišla zpráva, mail nebo jestli nemáte zmeškaný hovor. Když lidé mají tuto fobii, musí na všechny zprávy neprodleně reagovat. Nomofobové s sebou všude zpravidla nosí nabíječku, kdyby se telefon náhodou vybil. Také se snaží vyhýbat se místům bez signálu a když už se na nějakém ocitnou, začnou propadat panice. Člověk, který je neustále na mobilu, dle expertů stimuluje v mozku centra odměny – zejména když mu někdo volá nebo píše, cítí se jak v ráji.

Asi vás nepřekvapí, že tím trpí hlavně mladší generace. Nebezpečí může představovat nomofobie při řízení, kdy je potřeba věnovat pozornost plně řízení vozidla. Navíc závislost komplikuje vztahy, protože kdo by chtěl být s někým, kdo je v jeho přítomnosti neustále na mobilu. Dotyčný může v extrémních případech zanedbávat svoje pracovní povinnosti. Jak se toho zbavit? Stanovte si několik hodin, kdy mobil odložíte a nebudete mu věnovat pozornost. Dobré je také najít si jiné aktivity a koníčky.

Robert Downey Jr. po projetí aplikací FaceApp

Stačí jedna chyba a FaceApp vám nakazí mobil. Na co byste si měli dát pozor?

Článek je zařazen v: mobil , závislost na mobilu , nomofobie , fobie , zdraví , psychologie , vztahy

reklama