Virály

11. března 2020 14:41

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 6 divných věcí, kterými nás vlastní mozek mate! Proč nám ostatní připadají hezčí než my?

I když to možná nevíte, mozek si občas dělá co chce. A může vás dost oklamat.

1. Naše oči mohou změnit chuť jídla. Studie ukazují, že barva nádobí a talířů může změnit chuť a vůni jídla. Třeba dortík se zdá chutnější na bílém talířku než na černém.

2. Myslíte na to, že zítra budete jako jiný člověk. Tento pocit pravděpodobně znáte. Zítra je důležitý den, na který se musíte připravit. Tak sledujete svoji oblíbenou show nebo děláte, co vás baví. Proč? Když přemýšlíte o svém budoucím já, mozek si představuje člověka, kterého neznáte – myslí si, že to bude někdo, kdo se bude zabývat problémy, které se objeví kvůli dnešnímu otálení. A tento cizinec pak bude schopný situaci vyřešit. V každém případě to nebudete vy – proto mají lidé tak nezdravý životní styl, dělají nemorální věci nebo odkládají svou léčbu.

3. Náš mozek nevidí ty nejzjevnější změny. Tento jev má název „změna slepoty“. Toto je obranný mechanismus mozku, který mu umožňuje nezpracovávat všechny informace, které neustále dostává. Například když se podíváte na fotografii, pak chvilku jinam a pak se podíváte na obrázek znovu, možná si nevšimnete ani těch nejzjevnějších změn.

4. Naše úspěchy jsou pouze důvody pro požitek. Pro studii byly shromážděny 2 skupiny lidí. Lidé drželi dietu po dlouhou dobu a již dosáhli významných výsledků. První skupina byla oceněna a úspěchy druhé skupiny byly ignorovány. Poté jim všem byla nabídnuta pochoutka dle vlastního výběru: jablko nebo čokoláda. Čokoládu si vybrala 85 procent oceněných, ve druhé skupině si čokoládu vybralo pouze 58 procent lidí. Když lidi chválíte, je velmi pravděpodobné, že se vrátí k tomu, co se snažili opustit. Mozek bude vždy upřednostňovat méně energeticky náročný proces nebo aktivitu, i když to vede ke zkrácení doby jeho života.

5. Čím nižší je vaše sebeúcta, tím atraktivnější jsou ostatní lidé. Byl proveden jednoduchý experiment: lidé dostali 3 fotografie celebrit. Jedna z fotografií byla skutečná, druhá byla upravena tak, aby vypadala tlustší a třetí změněna tak, aby vypadala štíhlejší. Účastníci byli poté požádáni, aby našli skutečný obrázek. Výsledky byly docela zajímavé. Pokud byl člověk (na pohlaví nezáleží) spokojen se svým vlastním tělem a neměl žádné problémy, mohl snadno z falešné fotografie zjistit původní fotografii. Pokud se člověk obával své vlastní nadváhy nebo přílišné štíhlosti, vybral si fotografii, která byla opakem jeho problému. Závěr je, že realita je skrze naše oči zkreslená v závislosti na našich vlastních nejistotách, protože si myslíme, že všichni ostatní tento problém nemají.

6. Mozek nedokáže rozeznat rozdíl mezi realitou a fantazií. Vědci provedli experiment, kdy jedna skupina lidí byla požádána o hru na klavír a druhá skupina byla požádána, aby si představili, že hrají na klavír. Reakce mozků dvou skupin byla stejná. V dalším experimentu vědci požádali skupinu lidí, aby si představili neviditelné jídlo a snědli ho. Účastníci žvýkali a spolkli kousky jídla, které si představovali. Výsledkem bylo, že se cítili méně hladoví. Naše myšlenky a to, jak se cítíme, jsou propojené. K chemickým reakcím v těle dochází bez ohledu na to, zda je situace skutečná nebo imaginární.

Sdílejte článek

Přečtěte si také