Virály

10. prosince 2020 16:53

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 6 falešných hodnot, které nám moderní společnost vštěpuje. Na co si dát pozor?

Od malička jsou nám do hlavy vštěpovány jisté hodnoty, kterých bychom se měli po zbytek života držet. Ať už jsou to základy slušného chování, odraz rodinného zázemí nebo hodnoty, které uměle vytváří společnost, to vše si uchováváme.

Dnešní doba je v jistém ohledu velmi zvrácená. Společnost od každého očekává, že bude něčím výjimečný, ale zároveň jedním z davu. Do hlavy se nám vštěpují mylné představy o tom, jak bychom měli žít a tyto hodnoty se nám vrývají pod kůži tak hluboko, až máme pocit, že jsou správné. Podle jakých falešných vzorců bychom ale opravdu žít neměli?

1. Všechno nové, a to hned!

Moderní společnost aktivně podporuje konzumní svět a vnucuje nám nákup nejnovějších technologických produktů, parfémů či aut. Nezáleží na tom, že jakmile si koupíte nejnovější telefon, budete muset jíst instantní nudle půl roku.

2. Srovnávání se s celebritami.

Každá mladá dívka nebo chlapec mají určitý idol, který je pro ně vším. Chtějí vypadat a žít jako jejich oblíbený influencer a s ničím jiným se nespokojí. Tato touha po „dokonalém životě“ se však netýká jen mladých lidí. Mnoho lidí se podvědomě považuje za horší jen proto, že nevypadají přesně tak, jako celebrity na titulní stránce časopisu, a tím si budují obrovský komplex méněcennosti.

3. Život bez sociálních sítí není život.

Návod na úspěšný život je jednoduchý – čím krásnější fotka nebo video na sociální síti, tím je váš život lepší. Alespoň to si budou myslet ti, kteří vaši fotku na Instagramu uvidí. Opak je však pravdou; sociální sítě jsou jen iluzí o skvělém životě.

4. Být dobrou matkou znamená dělat pro dítě VŠE.

Dnešní svět nabízí tolik výchovných metod a cest, že by z toho šla nejednomu rodiči hlava kolem. Cílem každé ženy, jež porodí dítě, je stát se dobrou matkou, ale nemůže se jít přes mrtvoly. Psychologové se shodují na tom, že jsou dnešní rodiče tak přehnaně ochranitelští, že děti této generace v budoucnu nebudou schopni se samostatně rozhodovat a být zodpovědné.

5. Pracovat rukama je hanba.

V průběhu let si naše společnost vytvořila představu, že člověk bez vysokoškolského vzdělání patří do „nižší kasty“ a získání diplomu dělá z lidí automaticky lepšího člověka. Ve výsledku jsme téměř ztratili respekt k manuální práci a studenti se někdy až stydí otevřeně říct „Chci být elektrikářem“.

6. Dokonalý vzhled něco stojí.

Z jedné strany se na ženy valí názory o tom, že je přirozená krása to nejlepší a z druhé strany jsou to make-up návody na to, jak se perfektně nalíčit za méně než dvě hodiny jako od profesionála. Není proto divu, že jsou ženy rozpolceny a neustále hledají samu sebe.


Přečtěte si také