Virály

10. března 2020 19:41

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 6 neuvěřitelně hloupých chyb v hygieně, které stále děláme. Jaké to jsou?

Kdy jindy víc dbát na svoje zdraví a hygienu než teď, kdy řádí koronavirus! Tohle byste dělat neměli.

1. Sprchujete nebo koupete se příliš často. Možná to bude znít divně, ale podle odborníků příliš časté sprchování vysušuje pokožku, která pak může praskat, což vede k tomu, že těmito ranami snadno proniknou do vašeho těla mikroby. Proto se nedoporučuje sprchovat se víc než jednou denně.

2. Nemyjete si ruce, když jdeme na záchod. Je sice hezké umýt si ruce po vykonání potřeby, nicméně když si neumyjete ruce před tím, máte na nich pravděpodobně bakterie. Takže až si při utírání budete sahat na intimní části, můžete si je zanést víte kam. Umýt si ruce před toaletou je důležitější než po ní.

3. Saháte na splachovadlo prsty. Toaleta je nejšpinavější místo v bytě. A když spláchnete, stále jsou na povrchu desítky kapiček s bakteriemi. Proto se pokuste spláchnout ne vašemi prsty, ale kloubem nebo stranou prstu.

4. Spíte dlouho na stejném polštáři. Jenomže i když převlékáte pravidelně povlečení, tak jsou samotné polštáře plné prachových roztočů nebo plísní. Ty se pak mohou přestěhovat na vaší tvář a vyvolat problémy jako třeba demodikóza. Roztoči mohou také vyvolat alergie, které způsobují ucpání nosu, otoky a podrážděné dýchací cesty.

5. Spíte v posteli s domácími mazlíky. Nedoporučuje se spát se psem nebo kočkou v posteli. I ty nejčistotnější kočky mají v srsti spoustu bakterií. Těžko tomu budete věřit, ale někteří z nich mohou dokonce vyvolat dýmějový mor. Statistiky uvádí, že v letech 1977 až 1998 došlo k 23 infekcím způsobeným touto smrtelnou chorobou u domácích koček.

6. Myjeme si obličej mýdlem. Někteří lidé si mylně myslí, že když si budou drhnout obličej mýdlem dvakrát denně, budou mít čistou pleť. Ve skutečnosti mýdlo ucpává póry a vyvolává praskání pokožky. Dermatologové zdůrazňují, že mýdlo původně nebylo určeno pro mytí obličeje. Při jeho používání narušujete přirozenoé pH pokožky.


Přečtěte si také