Virály

22. dubna 2021 12:28

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 6 otravných stereotypů z minulosti, které by už dávno neměly platit. Jaké jsou ty nejhorší?

Stereotypy nás mohou rozčilovat sebevíc, ale jen tak se s nimi nerozloučíme. Ačkoli už je dnešní společnost otevřenější a progresivnější než kdysi, neustále převládají otravné zažité představy o tom, jak bychom měli žít. Jaké jsou ty nejhorší z nich?

1. Ženy by měly být něžná stvoření

Máte tetování, krátký účes, místo roztomilých šatů raději nosíte džíny a dáte si hamburger namísto salátu? To ještě neznamená, že jste méně ženská. Média prezentují ženy jako křehká stvoření, která mají na posteli plyšové medvídky, nad romantickými komediemi pláčou s krabicí bonboniéry a zoufale hledají muže, který by je zachránil. Ve skutečném životě tak to ale nechodí.

2. Lepší je se spokojit s málem

Někteří lidé mají tendenci být pohodlní a nemít na sebe příliš vysoké nároky, a tím se tak stávají spolupachatelem vlastní nespokojenosti. Od života neočekávají nic velkolepého a spokojí se s málem, ať už jde o výběr partnera, nebo zaměstnání. Známé přísloví praví „Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“, ale nehonili se právě ti nejúspěšnější za řečeným holubem na střeše?

3. Každý chce to samé

Muži prý častěji usilují o moc a úspěch, zatímco ženy chtějí štěstí, být atraktivní a mít dobré zdraví. Měli bychom však pochopit, že každý z nás má jiný sen. Zatímco někdo může mít za cíl spokojené manželství, cílem jiného může být vysokoškolský titul a kariéra. Soudit lidi výhradně podle toho, že nesplňují vaše očekávání, je nesmysl.

4. Žena má být hospodyně

„Správná hospodyňka pro pírko i přes plot skočí,“ tak tato fráze možná platila v předminulém století. Dnešní moderní ženy už naštěstí nemají na čele napsáno „hospodyně“ ani „uklízečka“ a mohou se ve svém životě zaměřit i na něco jiného než na domácnost.

5. Jen blázni chodí k psychologovi

V dnešní době se téma psychického zdraví a takzvané duševní hygieny řeší čím dál tím víc. Současná generace se musí vypořádávat s velmi vysokými nároky kladenými na ni nejen od okolí, ale i od sebe samé. Nechat si poradit od profesionála není něco, za co bychom se měli stydět.

6. Nikdo nebude chtít rozvedenou ženu s dítětem

Mnoho lidí se bojí opustit nefunkční manželství kvůli strachu ze samoty a pocitu vnitřního neúspěchu. Mnoho let byl rozvod považován za něco nepřípustného a hanebného, ale dnes to tak rozhodně není. Naopak některé výzkumy tvrdí, že druhé manželství je ve většině případů mnohem šťastnější než první.

S jakými otravnými stereotypy se setkáváte vy?


Přečtěte si také