Virály

13. srpna 2021 14:26

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 6 překvapivých důvodů, proč může být pláč prospěšný. Věděli jste o všech?

Pláč sice nepatří mezi naše nejoblíbenější činnosti, ale po přečtení tohoto článku už ho nebudete vnímat pouze negativně.

  1. Může zlepšit zrak. Pláč vaše oči hydratuje a tím dokáže zlepšit váš zrak.
  2. Pláčem si můžete vyčistit nos. Slzné kanálky jsou spojeny s vnitřkem nosu, a proto nám při pláči teče i z něj. Právě to je benefit, protože při pláči z něj dostáváme bakterie.
  3. Pláč pomáhá dětem lépe dýchat a spát. Ihned poté, co se dítě narodí, brečí. Pláč mu ve skutečnosti pomáhá zbavit se nadbytečné tekutiny v ústech, nosu a plicích. Dále dětem také pomáhá k lepšímu spánku. Studie prokázala, že když byly děti ukládány do postele a následně malou chvíli brečely, vykazovaly delší a kvalitnější spánek. Ani po roce pak nebyl zjištěn negativní vliv na úroveň stresu či svazek s ním a s rodičem.
  4. Dokáže vás emocionálně uzdravit. Studie ukázaly, že pláč umí obnovit emoční rovnováhu v našem těle.
  5. Může vám pomoct rychleji usnout. Pláč nám může pomoct zbavit tělo hormonů a toxinů, takže se nám uleví a cítíme se po něm lépe.
  6. Pláč vám může pomoct zmírnit bolest. Kromě toho, že je pláč uklidňující, pomáhá uvolňovat endorfiny a oxytocin. To jsou stejné látky, díky nimž se cítíme dobře, což může pomoci lépe snášet emocionální a fyzickou bolest. Pláč proto dokáže podpořit pohodu a snížit úroveň bolesti.
Sdílejte článek
Štítky bolest emoce spánek pláč psychologie vztahy lidské tělo

Přečtěte si také