Virály

4. července 2021 16:15

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 6 případů, kdy je lhaní povoleno. V těchto situacích je lepší neříkat pravdu

V jakých případech je lepší malá lež než krutá pravda?

Každý člověk zalže v průměru až dvakrát denně a pokud si právě říkáte, že se vás to netýká, lžete. Jsou jednoduše chvíle, kdy je lepší a snazší zalhat než říkat pravdu. V jakých případech se dá malá lež tolerovat?

1. Když jde o vaši bezpečnost

Vaše bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, takže nemusíte mít výčitky, pokud zalžete někomu jen proto, že se s ním cítíte nepříjemně. Ať už dáte druhému špatné telefonní číslo nebo mu řeknete, že na někoho čekáte – tyto lži jsou naprosto přijatelné.

2. Když někomu dáváte konstruktivní kritiku

Ano, konstruktivní kritika by měla být upřímná, ale pokud ji můžete umírnit malou lží, je to v pořádku. Jde vám přeci o to, abyste druhého namotivovali a dobře mu poradili, nechcete ho zranit.

3. Když nechcete zkazit zábavu

Pravda nejlépe funguje se správným načasováním. Pokud ale není ten příhodný čas na to, aby se dotyčný dozvěděl pravdu, je lepší trochu zalhat a poté počkat na ten správný okamžik, kdy mu řeknete skutečnost.

4. Když chcete zrušit plány

Každý občas zažil dny, kdy pro něj byla samota u televize příjemnější než večer s kamarády nebo s partnerem. Málokdo už ale dokáže pochopit, že za zrušenou schůzkou není žádný vážný důvod, ale jen lenost nebo dlouhý den v práci. V takových případech je pro obě strany příjemnější si něco vymyslet.

5. Když se vás někdo zeptá, jak se máte

Ať už se vás zeptá osoba, která se snaží být jen zdvořilá, nebo někdo, koho to opravdu zajímá, nemusíte s nimi sdílet vše, co se vám v životě děje. Jestliže nemáte náladu otevřeně mluvit o vašich problémech, nedělejte to.

6. Když nechcete druhému ublížit

Dostali jste dárek, ale není to tak úplně váš šálek čaje? Je v pořádku zalhat a říct, že se vám líbí jen proto, abyste neranili dotyčného city. Jsou jednoduše chvíle, kdy je lhaní povoleno a tento moment sem určitě patří.