Virály

27. srpna 2020 15:30

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 6 věcí, které NEMŮŽETE dělat ve snu. Co podle psychologů nejde?

Ačkoli ještě psychologové plně neporozuměli snům a jejich účelům, nebrání to našim mozkům vytvářet krásné alternativní světy, nad kterými zůstává rozum stát. Vznášející se sloni, bitva s mimozemšťany nebo jízda na motorce, to vše může být součástí vašich snů, ale existují věci, o kterých se vám nikdy zdát nebude. Proč tomu tak je?

1. Používat chytré telefony.

Podle průzkumu pouze 3,55 % žen a 2,69 % mužů vidí ve svých snech chytré telefony. Může to souviset i s tím, že se smartphony a další moderní zařízení objevily v našich životech poměrně nedávno a naše mozky na ně nejsou zcela zvyklé.

2. Psaní, čtení, mluvení.

Část mozku, která je zodpovědná za schopnost mluvení, je méně aktivní, zatímco spíme. Proto je velmi těžké mluvit ve snech. Někteří lidé si mluvení mohou plést například s telepatií, člověk doopravdy zvuk však neslyší. Totéž platí pro čtení nebo psaní.

3. Setkání s cizími lidmi.

Psychologové poukazují na to, že si náš mozek nedokáže vytvořit nové lidské tváře. Lidé, které ve snu nepoznáváte, jste mohli zahlédnout například na ulici, ale nemuseli jste jim věnovat pozornost. Ačkoli se tato hypotéza nedá zcela prokázat, vědci trvají na tom, že je pravdivá a není možné si v mozku vytvořit cizí tvář.

4. Dělat fyzické aktivity.

Pravděpodobně jste všichni alespoň jednou zažili, že se pokoušíte ve snu běhat nebo vyskočit opravdu vysoko, ale nejde to nebo je to jak ze zpomaleného filmu. Vědci naznačují, že během spánku lidé vnímají čas jinak než v reálném životě. Kromě toho se sny odehrávají zejména v našem REM spánku, při němž jsou svaly imobilizované a uvolněné.

5. Dívat se na sebe do zrcadla.

Zrcadla jsou jednou z nevysvětlitelných věcí ve snech. V reálném světě se vše řídí zákony fyziky, ale sny jsou poháněny našimi podvědomými očekáváními a vzpomínkami a pravidla a zákony reálného života tam nemají své místo. Obvykle tedy v zrcadle uvidíme něco rozmazaného nebo naši tvář, která ale nevypadá tak, jako ve skutečnosti.

6. Ochutnávání jídla.

Odborníci tvrdí, že lidé ve snech jen zřídkakdy pociťují pravou chuť jídla, a nemohou si ho tak naplno vychutnat. Lidé mají spíš tendenci si pamatovat, že se chystají jíst nebo že právě dojedli, pokud jde ale o samotný proces jezení, je problém určit, jak jídlo chutnalo a co to bylo.

Sdílejte článek
Štítky sny psychologie snění hypotézy

Přečtěte si také