Virály

8. ledna 2021 03:31

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 6 znaků, kterými můžete odlišit dobrého herce od špatného! Na čem ho nachytáte?

Mnoho diváků intuitivně cítí, když herci odvedou špatnou práci, ale ne každý dokáže vysvětlit proč. Filmoví kritici na to mohou snadno přijít, takže se od nich můžeme něco přiučit.

1. Dobrý herec vypadá autenticky. Herec odvádí práci dobře, pokud dokáže přimět diváka věřit emocím, které jeho postava cítí. Nezáleží na tom, co postava hraje: zranění, rozchod s milovanou ženou nebo strach ze smrti. Pokud se zdá, že to herec předstírá, nehraje dobře.

2. Naplánuje si části, které bude hrát. Dobří herci tráví spoustu času přípravou na své role. Přemýšlejí o motivaci své postavy, myslí dopředu na své pohyby a volí různé způsoby, jak si zapamatovat jejich slova. Někteří se dokonce snaží prožít osud své postavy, jako je Natalie Portman, která hrála v Černé labuti primabalerínu.

3. Ví, jak překvapit diváky. Pokud divák dokáže snadno předpovědět hercovu reakci, znamená to, že hraní předstírá. Úkolem herce je diváka překvapit, jinak bude jeho role nudná. Příkladem může být reakce ženy, s kterou se právě rozešel přítel. Mohla by plakat, mohla by se hystericky smát, mohla by mu vychrstnout vodu do tváře, mohla by být úplně otupělá a nemít žádný výraz. Možností je hodně. Dobrý herec se vžije do postavy a improvizuje.

4. Poslouchají své filmové kolegy. Sledujte herce, když mluví někdo jiný, a on mlčí. Toto je pravý okamžik, kdy můžete vidět herce, kteří nežijí ve svých rolích, ale místo toho přemýšlejí o okamžicích, jako by si například vybavovali své další řádky. Dobrý herec se plně soustředí na ty, s nimiž komunikuje.

5. Dokonale ovládá svůj hlas a tělo. Pokud se herec nebo herečka pohybuje a mluví expresivně, znamená to, že svou práci dělají dobře. Jejich řeč těla nepřerušuje jejich hru. Nemůžete pozorovat žádné napětí. Přesně to uměl Philip Seymour Hoffman. Byl hlasově i fyzicky nadaný. Opačný příklad je například herečka Kristen Stewart.

6. Nebojí se hrát komplikované a kontroverzní role. Skvělí herci se nebojí ukázat věci, které většina lidí raději schovává hluboko ve své duši. Špatní herci nikdy nebudou vykazovat ošklivé rysy osobnosti. Ve skutečnosti je tento druh emocionální nahoty velmi těžké předstírat. Pokud máte pocit, že vám herec ukazuje tajnou část sebe sama, pravděpodobně je to pravda.


Přečtěte si také