Virály

2. září 2020 15:27

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 7 cynických pravd, které nás naučily pohádky! Proč jim dodnes zarytě věříme?

Pohádky mají velký dopad na dětskou mysl. Zasazují totiž do mysli nejrůznější přesvědčení a pravdy.

Pohádkové příběhy nám dávají první informace o morálních hodnotách společnosti, ve které žijeme. Ale někdy jsou hodnoty v pohádkách tak cynické, že jsme v dospělosti ohromeni tím, že jsme si jich předtím nevšimli.

1. Ženy musí být krásné, a muži ne: Ricky z chomáče

Královna měla ošklivého syna, ale víla ji potěšila a řekla jí, že bude velmi chytrý a učiní inteligentní také ženu, která ho bude milovat. Další královna měla dvě dcery, jedna z nich byla velmi krásná a druhá ošklivá. Stejná víla řekla ženě, že krásná dívka bude velmi hloupá, ale bude mít moc učinit lidi, které bude mít ráda, také krásnými. Navzdory své kráse je starší princezna tak hloupá, že lidé mají sklon upřednostňovat společnost její ošklivé, ale inteligentnější mladší sestry. Ošklivý chlapec se zamiluje do ošklivé princezny a slibuje, že ji učiní chytřejší, pokud bude souhlasit, že si ho vezme. Pro chlapce však neexistuje žádná magická transformace, protože autor nás ujišťuje, že se stane „krásným“, když si princezna zvykne na jeho vzhled. A na ošklivou mladší sestru se právě zapomnělo. I když dokázala svou osobností zapůsobit, příběh stále upozorňuje na to, že jen hezká sestra je ta, která má právo být hrdinkou.

Tato pohádka nás tedy učí, že bez ohledu na to, jak hloupá je žena, pokud je atraktivní, její život bude dobrý. A inteligence je jí dána, namísto aby skutečně pracovala na dosažení svých cílů.

2. Když uděláte jednu chybu, lidé na ni nikdy nezapomenou: Diamanty a ropuchy

Vdova má dvě dcery. Miluje starší, která se jí podobá, a zachází s mladší, která se stará o svého otce, jako se služkou. Mladší sestra si šla nalít vodu, potkala starou dámu a dala jí něco k pití. Na oplátku jí stará dáma dala dárek: pokaždé, když dívka otevřela ústa, vypadly květiny a diamanty. Starší sestra se sama pokusí s touto vílou setkat a tentokrát se víla přestrojí za rafinovanou dámu a dívka, která se stará o starou dámu, se k ní chová hrubě. Jako trest se objevují hadi a ropuchy, kdykoliv promluví.

Zděšená matka vyhání mladší dívku z domu, a ona se v lese setká s princem. Uvědomil si, že dívka, která vyrábí drahokamy, má lepší věno než jakákoli princezna, a vzal si ji. Starší dívka byla vykázána z domu a zemřela sama. Autor nedal mladší dívce ani šanci dát věci do pořádku.

Jedna věc by byla, kdyby byla starší sestra potrestána za týrání své mladší sestry, ale zdá se, že víle na tom nezáleží. Matka, která je v tom všem pravděpodobně skutečným darebákem, zůstává ve skutečnosti zcela nepotrestána. V průběhu let bylo některým autorům sestry líto, tak jí napsali šťastný konec. Jedna slavná parodie náhodně nechá vílu dát každé dívce špatné dárky.

3. Abyste byli úspěšní, musíte chodit po všech lidech: Kocour v botách

Tato kočka vyhrožovala lidem, že musí lhát králi, aby jeho majitel vypadal lépe. Stejná kočka později přiměla obra, aby se stal myší. Potom kočka snědla zlobra a vzala si, co zlobr vlastnil. Kočka tedy vyhrožováním a lhaním dosáhla svých cílů.

4. Není třeba se obětovat pro lásku a doufat, že to lidé ocení: Malá mořská víla

Mořská panna zachránila prince a zamilovala se do něj. Chtěla se stát člověkem, a tak se dohodla s čarodějnicí, a na oplátku za svůj hlas dostala nohy. Vypila lektvar a potkala prince, který se do ní zamiloval. Ale princ si vzal jinou ženu a mořská panna se vrhla do moře. Zpráva je jednoduchá: neobětujte nic ve jménu lásky a doufejte, že ten, koho milujete, to ocení.

5. Dívky vždy vyrůstají dříve než chlapci: Peter Pan

Wendy, na rozdíl od Petra a jejích bratrů, nechtěla zůstat v Neverlandu navždy – přijala skutečnost, že vyrůstá. Někteří to viděli jako symbol vnitřního konfliktu mezi dospíváním nebo lpěním na dětství. Jak si někteří lidé všimli, Wendy očividně očekávala, že s ní bude mít Peter vztah. Ale Peter uvízl v dětství a nedal Wendy to, co chtěla.

6. Pouze chlad, hlad a vyhrožování mohou pomoci probudit v lidech nějaký smysl: King Thrushbeard

Princezna odmítla všechny kandidáty, za které se mohla provdat, kvůli tomu, jak vypadali. Otec dívky ztratil trpělivost a nařídil jí, aby si vzala prvního chudáka, kterého potkala. Ukázalo se, že to byl muž, kterému se princezna nejvíce vysmála. Ženich zamkl princeznu do studené kajuty, nechal ji pracovat a dokonce zničil hrnce, které plánoval prodat na trhu, to vše ve snaze udělat z ní poslušnou manželku. Příběh nás tedy učí, že některé lidi lze změnit, ale pouze hrubou silou, tak ošklivě, jak to zní.

7. Vždy existuje někdo silnější než ty: Perník

Perník unikl několika pronásledovatelům, ale nakonec ho snědla liška. Myšlenka je, že bez ohledu na to, jak silní a chytří jste, vždy se najde někdo silnější a chytřejší. Samozřejmě, kdyby všechny pohádkové postavy byly milé a šťastné, nebylo by to pro děti dobré: nenaučily by se být silné. Učitelé a psychologové však stále nemají jasno v tom, kolik pravdy by děti měly vědět.

Sdílejte článek

Přečtěte si také