Virály

6. ledna 2020 13:25

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 7 tajných triků, kterými šéfové testují uchazeče na pohovoru. Jak se chovat, abyste prošli?

Na pohovory už dnes nestačí jenom přinést životopis nebo odpovídat na podivné otázky. Jsou triky, které na vás personalisté a budoucí šéfové zkoušejí, aniž byste o tom věděli.

1. Zaměstnavatel se vás zeptá, jestli si dáte šálek kávy nebo vodu. Tenhle test získává na popularitě. Poté, co dopijete, jste pečlivě sledovaní. Co s šálkem uděláte? Zeptáte se, kam ho dát? Nebo jednoduše necháte šálek na stole? Nebo ho umyjete samostatně v kuchyni? Tento trik prý hovoří o osobnosti člověka a jeho chování. Nejlepší je jít poté do kuchyně a šálek umýt.

2. Zaměstnavatel záměrně zdržuje. Jestli byl pohovor naplánovaný na devátou a vy přijdete brzy, čekáte nějakou chvilku. Jenže pak čekáte dalších 10 minut. A dalších 10 minut. A potom ještě 15 minut. Tento trik může ukázat, jak emocionálně stabilní je kandidát ve stresových situacích a jak moc chce získat pozici.

3. Zaměstnavatel najednou začne křičet. Zvyšování hlasu, křik, urážlivá slova. To je dalším způsobem, jak si ověřit, jestli kandidát umí odolávat stresovým situacím. Odborníci doporučují, abyste v takové situaci zůstali v klidu a odpovídali na otázky co nejklidněji.

4. Zaměstnavatel vás požádá, abyste vyskočili z okna. Takový nějaký výstřední požadavek využívá momentu překvapení. Jde o to, vyvést uchazeče z míry. Můžete udělat například to, že vylezete na okenní parapet, ale skočíte na podlahu místnosti, kde se pohovor koná. Nikdo vám přece nevysvětlil, kde přistát. Nebo můžete použít jinou metodu a zeptat se, jaký prospěch společnost bude mít z vašeho skoku.

5. Zaměstnavatel se najednou chová divně. Uchazeč to může ignorovat, ať se divá do mobilu, nebo opustí místnost. Jako nejúčinnější se ale jeví přeplánovat pohovor na další den.

6. Kandidát je představený celému týmu. Je možné, že vám nabídne šéf možnost komunikovat s potenciálními kolegy. Nejde o zdvořilé gesto – jedná se o jeho způsob, jak zjistit názory zaměstnanců na tohoto kandidáta.

7. Zaměstnavatel upustí pero na podlahu. Tohle pomáhá také zjistit citlivá místa uchazečů. Když upustí pero na zem a sleduje, jak se bude kandidát chovat. Když se hned sehnete a pero zvednete, je pravděpodobné, že si vás najme. Když počkáte na to, aby si ho podal sám, pravděpodobně vás nezaměstná.

Sdílejte článek

Přečtěte si také