Virály

7. dubna 2020 16:30

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 7 triků, jak rychle rozpoznat lháře. Na co se při jeho odhalování zaměřit?

Když vám někdo lže, nikdy to není příjemné. Proto se vyplatí vědět, jak to rychle poznat.

I když lžeme přesvědčivě, naše tělo to všechno řekne. A obvykle je to proto, že lhář jednoduše ignoruje řeč těla, která se místo toho soustředí na svá slova a výrazy obličeje stejně jako kterákoli jiná osoba.

1. Sledujte pauzy.

Časté pauzy odhalují, že člověk lže, proto jim věnujte pozornost. Pokud člověku při rozhovoru trvá dlouho, než něco řekne nebo dělá samé pauzy, pravděpodobně lže a věnuje čas přemýšlení o tom, co říct.

2. Věnujte pozornost trvání emocí.

Skutečné emoce obvykle netrvají déle než 5 sekund. Pokud někdo projeví emoce déle než 5 sekund, je pravděpodobně falešný. Nemůžete mít stejný výraz obličeje po dobu 10 sekund, že? Takže pozor na to.

3. Dávejte pozor na špatné načasování.

Vědci zjistili, že emoce jsou vždy na prvním místě, a teprve potom jsou následovány slovy. Pokud někdo nejprve řekne „Jsem naštvaný“ a teprve potom můžete vidět rozzlobený výraz obličeje, je falešný.

4. Zkontrolujte upřímnost emocí.

Skutečné emoce jsou upřímné a není vždy snadné je reprodukovat. Emoce jsou upřímné, když se nezmění pouze jedna část obličeje. Například, pokud se člověk usmívá, pohybují se nejen jeho rty – v blízkosti očí by se měly objevit vrásky a obočí se automaticky sníží. Totéž platí pro jakékoli jiné emoce.

5. Dávejte pozor na opakování.

Zatímco pro některé lidi je jen obtížné vyjádřit své myšlenky slovy, přílišné opakování slov může být znakem lhaní. Pokud něco člověk neustále opakuje, může to znamenat, že se snaží přesvědčit nejen sebe, ale i vás o tom, co říká.

6. Odpověď stejnými slovy nebo frázemi, jaké byly použity v otázce.

Výběr slov také říká hodně. Pokud osoba používá stejná slova jako ta, která byla použita v otázce, necítí se dostatečně svobodně a snaží se držet se toho, co jste řekli, protože se může bát říct příliš mnoho nebo nechce odhalit něco jiného. Opakování samotné otázky před odpovědí je špatné znamení – mnozí lidé si tak mohou dát načas s odpovědí.

7. Zakrývání obličeje nebo úst

Jedním z nejjednodušších znaků řeči těla, kterého si všimnete, je to, když si lhář zakryje svoji tvář nebo ústa. Pro lháře je to docela běžné, protože jde o psychologickou odpověď, takže pokud vidíte, že to někdo dělá, je možné, že vám lže.


Přečtěte si také