ODHALENO: 8 bizarních věcí, které dělali naši předci. Vážně považovali kečup za lék?
Naši předkové dělali hromadu divných věcí. Tohle jsou ty nejbizarnější z nich.
1. Starověcí Řekové nelíbali své manželky – Ve starověkém Řecku bylo líbání spíš projevem respektu než romantiky. Proto muži, kteří si byli rovni, se navzájem líbali na rty nebo na tvář. Polibek mezi muži a ženami byl ale odsuzován, protože byly ženy brány jako méněcenné osoby.
2. Mužné sukně – Pro řecké muže bylo také typické nosit sukně, tuniky a tógy. Ve skutečnosti byly kalhoty považovány za něco směšného, co nosili perští barbaři a rolníci.
3. Kdo měl ananas, ten byl král večírků – Ananas byl v 16. a 17. století považován za tak cennou komoditu, že se nesměl ani jíst. Jeden kus měl hodnotu sta tisíce korun a bohatí si je dokonce pronajímali na večírky, aby ukázali, jak se mají dobře.
4. Kamenné polštáře – Starověcí Egypťané i Číňané si běžně vyráběli polštáře ze dřeva, kamene, a dokonce i z porcelánu. Ať už to bylo pohodlné, či nikoli, svůj účel tyto tvrdé polštáře plnily. Sloužily totiž jako podpěrky hlavy a úspěšně chránily člověka před hmyzem.
5. Kečup jako lék – V 18. století se kečup radikálně lišil od toho, jak ho známe dnes. Tehdy obsahoval houby, cibuli a koření, ale rajčata byste v něm nenašli. Počátkem 19. století však vytvořil americký lékař John Cook Bennet vlastní recept na rajčatový kečup, který prodával jako lék proti průjmu, žloutence a revmatismu. Později udělal z kečupu dokonce i prášky.
6. Povinná hygiena pro rytíře – Filmový průmysl sice může líčit středověk jako romantickou dobu plnou princezen a rytířů, ale upřímně řečeně, byla to dost smradlavá doba. Hygiena se příliš neřešila, ale jakmile byl muž pasován na rytíře, byl povinen se vykoupat, a tak voněl alespoň jeden den.
7. Stáčená láska – Až do roku 400 př. n. l. ženy uchovávaly své slzy ve speciálních lahvičkách pro své manžely, kteří odešli do války. Ukazovaly tím tak svou lásku a v zásadě platilo, že čím více slz žena uronila, tím oddanější svému muži byla.
8. Pleťová maska z potu – Ve starověkém Řecku a Římě byl dokonalý vzhled a krásná pleť základem dobrého postavení. Nejen ženy se o svůj zevnějšek pečlivě staraly a používaly všelijaké krémy a masky. Jednou z nejdůležitějších kosmetických složek byl však pot gladiátorů, díky kterému Řekové věřili, že bude jejich pleť vypadat mladistvě a svěže.