Virály

1. dubna 2020 16:44

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 typů divného chování u dětí a vysvětlení, co to znamená. Dělá něco z toho váš potomek?

Možná se vám někdy zdá, že vaše dítě provádí fakt divnou věci. Děti už jsou takové, ovšem možná by vás zajímalo, proč to dělá.

1. Zadržují dech

Během zadržování dechu může vaše dítě plakat a poté přestat dýchat až jednu minutu, ztuhnout, zčervenat. Ve skutečnosti to není něco, co mohou ovládat. K těmto epizodám může dojít, když je dítě naštvané, rozrušené, bojí se, je v šoku nebo bolesti. Ačkoli to může vypadat děsivě, je to neškodné a tyto epizody se přestávají objevovat ve věku 4 nebo 5 let.

2. Neustále si svlékají oblečení

Děti se nestydí, když jsou nahé. Není tedy problém sundat si šaty kdykoli a kdekoli, dokonce i na veřejných místech. Mohly by to dělat, protože jim je oblečení nepříjemné nebo je jim horko. Dalším důvodem je to, že se právě naučily dělat to samy, takže je to nová dovednost, díky které se cítí víc nezávislé.

3. Pitná voda

Děti nemusí pochopit, že voda z koupele se liší od pitné vody. A protože si děti hrají během koupání, voda je součástí hry, takže se mohou rozhodnout, že je zábavné ji pít.

4. Bouchání hlavou

Některé děti uprostřed noci bouchají hlavou do zábradlí, polštářů nebo matrací své postýlky. Dělá to asi 15 % dětí. Zatímco někteří to považují za poruchu, jiní se domnívají, že se jedná o druh sebeuklidňujícího chování, jako je sání palce. V každém případě je obvykle neškodné.

5. Dávání věcí do uší, nosu a očí

Děti rády prozkoumávají svět. Když tedy do uší, nosu a očí vloží malé věci, experimentují s různými předměty. Chtějí jen vidět, jak fungují a co se s nimi může stát.

6. Jíst divné věci

Děti mohou jíst téměř cokoli – od hmyzu až po špínu. Chtějí prozkoumat nové věci, a jaký lepší způsob je, než použít vaše chuťové receptory?

7. Tahání vlasů

Děti do 2 let si kroutí nebo můžou vytrhávat vlasy, aby se uklidnily. Mohly by to také dělat z nudy. Ve věku 3 let se učí všimnout si, jak na to rodiče reagují, a mohlo by se to stát součástí chování zaměřeného na pozornost nebo záchvaty hněvu. U starších dětí může být tahání vlasů také známkou ADHD.

8. Chtějí číst stejnou knihu znovu a znovu

Poslech příběhu, který již znají, může pomoci dětem cítit se pod kontrolou. A tato kontrola jim dává pocit pohodlí. Vědí, že jejich rodič jim přečte knihu, než půjdou do postele, a vědí, jak příběh dopadne, takže se mohou uvolnit a usnout.

Sdílejte článek

Přečtěte si také