Virály

15. dubna 2020 19:42

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 zásadních chyb, které můžete dělat, když pracujete z domova. Čemu se vyhnout?

Mnoho z nás pracuje v karanténě z domova. Jenomže soustředit se na práci může být někdy dost prekérní situace. Máme pro vás několik poznatků, co určitě nedělat.

1. Nepřevléknete se

První chybou je to, že se vůbec neobléknete do normálního oblečení a jste jenom v pyžamu. Vědci totiž prokázali, že oblečení, které máte na sobě, ovlivňuje náladu, úroveň energie a dokonce způsob myšlení. Když se převléknete, tak budete produktivnější a organizovanější.

2. Nemáte normální rozvrh

Jdete spát pozdě v noci, pracujete až do večera, nemáte čas oběda, žádný režim. Díky tomu časem klesne výrazně produktivita práce. Vytvořte si plán, podle kterého začnete fungovat.

3. Řekněte rodině, že pracujete

Můžete sklouznout do módu, kdy se budete neustále někomu věnovat, když nebudou brát ostatní členové rodiny vážně, že pracujete. Upravte si rozvrh tak, abyste měli čas na domácí práce, na rodinu i na svoji práci na počítači.

4. Mícháte pracovní a osobní čas

Je těžké začít na něčem pracovat a neodbíhat od toho, stejně jako není dobré pustit se do něčeho osobního a pak zase přebíhat od jednoho k druhému. Proto je dobré mezi těmito věcmi udělat nějakou vzdálenost. Tak například jezte u stolu, pracujte u pracovního stolu. Dívejte se na film na gauči. Tak nebudete mít tolik sklony míchat jedno s druhým.

5. Zapomínáte na fyzickou aktivitu

Sice ne každý má rád běh nebo potit se v tělocvičně, nicméně když nebudete mít dostatek pohybu, velmi těžko se vám bude soustředit se na práci nebo nějakou jinou činnost.

6. Spadnete do zajetých kolejí

Když děláte jednu práci moc dlouho, může se stát, že vás to začne hodně nudit. Každý den pak vypadá jako přes kopírák. Možná proto, že chybí komunikace s kolegy na obědě. Doma je tedy nutné dělat věci, které se nevztahují k práci – třeba si zajít v průběhu dne na nákup. Každý den udělejte něco jinak, jen tak se váš mozek nebude nudit.

7. Nemluvíte s lidmi osobně

Jestli nepotřebujete pořád nějakou společenskou interakci, je pro vás práce z domova to pravé. Nicméně když jste pořád doma, budete se cítit osaměle. Ani když se budete bavit s kolegy online, nemůže to nahradit osobní kontakt. Každý má tohle jinak, někomu stačí povídání s jednou osobou týdně, někdo zase potřebuje interakci každý den. Zkuste si čas mezi lidmi a o samotě navrhnout podle sebe a svých potřeb.

8. Nemáte organizovaný stůl

Jestli pracujete občas z postele, je to možná fajn relax. Ale když to budete dělat dlouhodobě, není to dobré – postel si náš mozek spojuje s místem pro odpočinek, takže když budete pořád pracovat z postele, tento cyklus může být narušen. Namísto toho pracujte u stolu. Pracovní stůl si uspořádejte a ukliďte, abyste měli po ruce, co potřebujete.

Sdílejte článek

Přečtěte si také