Virály

16. listopadu 2020 22:33

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 9 důvodů, proč byste měli spát v chladné místnosti! V čem je to tolik zdravé?

Spánek v přetopené místnosti není nejlepší. Jste zpocení a navíc jste možná netušili, kolik benefitů by pro vás spaní v chladnější místnosti mohlo mít.

1. Pomáhá vám zůstat svěží a vypadat mladistvě. Spánek v místnosti s nižší teplotou podporuje produkci melatoninu, který se také nazývá „spánkový hormon“ těla. Je to také antioxidant, což znamená, že slouží jako hormon proti stárnutí.

2. Mohlo by to pomoci proti nespavosti. Studie ukazují na to, že několik typů nespavosti je ve skutečnosti spojených s vyšší tělesnou teplotou. Mnoho nespavců má potíže s regulací své tělesné teploty, což omezuje jejich schopnost ztrácet teplo. Díky tomu, že jsou naše ložnice chladnější, můžeme pomoci našemu tělu ochladit se a usnout.

3. Udržuje nižší hladinu stresu. Vyšší teploty znamenají, že tělo uvolňuje víc „stresových hormonů“ nazývaných kortizol. Chladnější místnost může pomoci udržet hladinu kortizolu pod kontrolou, což znamená méně stresu a lepší kvalitu spánku.

4. Snižuje riziko určitých nemocí. Spánek v chladné místnosti může snížit šance na rozvoj metabolických onemocnění, jako je cukrovka. Zlepšuje také hladinu růstového hormonu, který pomáhá předcházet srdečním chorobám, depresím a obezitě. Zvýšený melatonin snižuje šance na Alzheimerovu chorobu.

5. Chladný pokoj může vést k hlubšímu a nepřerušovanému spánku. Když jsme v hlubokém spánku, tělo má čas na regeneraci buněk a obnovu paměti, ale nedokáže regulovat naši tělesnou teplotu. Zvýšení teploty nás může probudit z hlubokého spánku, takže pobyt v chladné místnosti snižuje pravděpodobnost, že k tomu dojde.

6. Zabraňuje kvasinkovým infekcím. Ženy mohou kvasinkovým infekcím předcházet spaním v místnosti s nižší teplotou. Bakterie a houby rády žijí v teplém a vlhkém prostředí, takže udržování chladné místnosti jim zabrání v rozšíření se přes noc.

7. Může pomoci zlepšit mužskou plodnost. Dlouhodobé vystavení teplu totiž může nepříznivě mužskou plodnost ovlivnit. Tomu může zabránit spánek v chladné místnosti a nošení volného spodního prádla. Pokud plánujete v nejbližší době dítě, je to o důvod víc důvod, proč topení ztlumit.

8. Pomáhá regulovat hladinu tuků. Spánek v chladné místnosti může zlepšit metabolismus těla a aktivovat takzvané „hnědé tuky“, které spalují kalorie. Mohlo by to pomoci eliminovat nežádoucí tuky.

9. Může pomoci zmírnit bolest a zánět. Stejně jako přiložení ledu nebo studeného obkladu na oteklou nebo zanícenou oblast těla pomáhá, spánek v chladné místnosti může mít uklidňující účinek. To pomáhá proti bolesti a zánětu, které by jinak mohly přerušit váš spánek. To je jedním z důvodů, proč spí mnoho sportovců raději v chladné místnosti.


Přečtěte si také